Zararda hedef tutmadı: 6 aylık zarar 44.3 Milyar

0
20

Hükümetin siyasetleri nedeniyle bütçedeki hizmet zararlarında da yıllık gayenin yarısı aşıldı. Bütçede hizmet zararları için öngörülen başlangıç ödeneği 78.8 milyar liraydı. 6 ayda oluşan rakam 44.3 milyar liraya ulaştı. 

Vazife zararlarında başı SGK çekiyor. Kurumun vazife zararı haziranda 5.6 milyar lira oldu. SGK’nin 6 aylık vazife zararı yekunu ise 41.1 milyar liraya ulaşmış durumda. 6 ayda yekun 84 milyar liraya ulaşan Kaynak yardımlarından da en ziyade üleşi 57.1 milyar lira ile tekrar SGK aldı. Bütçede Kaynak yardımları için öngörülen başlangıç ödeneği 174.1 milyar liraydı. 

Aktarım 210 milyar 

Kaynak ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan bütçe olgularına nazaran, yıl başından bu yana yapılan cari aktarımlar yekunu 210.5 milyar liraya ulaştı. Cari aktarımlar için bütçede 427.1 milyar lira başlangıç ödeneği ayrılmıştı. 

Kömür yardımı

Vazife zararları kapsamında kamu teşebbüslerine yapılan 6 aylık ödeme yekunu 850 milyon lira. Bunun tamamı Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) ilişkin. 6 aylık mühlet içerisinde vesair kamu teşebbüslerine hiç hizmet zararı ödemesi yapılmadı. 

Üniversite kurumlarına yapılan Kaynak yardımlarında 6 aylık yekun ise 9.3 milyar lira oldu. 
Savunma Sanayi Destekleme Fonu’na yıl başından bu yana 8.3 milyar lira aktarıldı. Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’na verilen hisse da 2.6 milyar lira olarak gerçekleşti.

MALİ KURUMLARA 2,3 MİLYAR TL

Yeniden bütçe olgularına nazaran aralarında kamu bankalarının da bulunduğu mali kurumlara da hizmet zararları kapsamında yıl başından bu yana 2.3 milyar lira ödeme yapıldı. Ziraat Bankası’na 6 ayda 1.4 milyar lira, Eximbank’a 65.1 milyon lira, Halk Bankası’na 834.2 milyon lira bütçeden hizmet zararları kapsamında aktarım yapıldı.

Mahalli yönetimlere yapılan 6 aylık Kaynak yardımı 582.9 milyon lira oldu. Bu yardımın tamamı bölge şahsi yönetimlerine gerçekleştirildi. Lokal yönetimlerin gelirlerinin büyük bir kısmını ise bütçe gelirlerinden ayrılan hisseler oluşturuyor. 

Gelirden ayrılan hisseler kapsamında mahalli yönetimlere yekun 35.9 milyar lira aktarıldı. Umumî bütçe gelirlerinden büyükşehir belediyelerine ayrılan hakların 6 aylık bilançosu 15.8 milyar lira olarak gerçekleşti.

Mustafa Çakır/Cumhuriyet

Kaynak http://www.patronlardunyasi.com/haber/Zararda-hedef-tutmadi-6-aylik-zarar-44-3-Milyar/223016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.