Yunanistan, Şark Akdeniz'de suni gündem yaratarak Türkiye'yi ve yerküreyi oyalarken, Ege Denizi'nde 19'ncu adamızı da sessiz sedasız işgale hazırlanıyor.

Ulusal Savunma Bakanlığı eski Umumi Sekreteri, emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, “Girit Adası'nın kuzeybatısında bulunan Küçük Çuha Adası yüzlerce yıldır Türk toprağı olup Türkiye Cumhuriyeti'ne aittir. Yunanistan, Türkiye'ye ilişkin adayı 2004'te yerleşime açtı” diye konuştu. 

Küçük Çuha Adası'nın kuzeyine ve orta kısımlarına konut inşa eden Yunanistan, adayı turizme de açtı. 40 kişinin yaşadığı adaya Belediye Yöneticisi olarak atanan Andreas Çarçalakis'in mazbatası yok.

Girit Adası'nın, Venedik ile yapılan 24 yıllık şiddetli bir savaştan sonra Sultan IV. Mehmet devrinde 1669 yılında fethedildiğini, bu ada ile birlikte adanın etrafındaki Küçük Çuha ve Gavdos Adası dahil yekun 14 ada, adacık ve kayalıkların da Osmanlı Devleti'nin egemenliğine girdiğini belirten Ümit Yalım, şunları söyledi: 

Küçük Çuha Adası Ege'den Akdeniz'e geçişi sağlayan Kitira Geçidi'ni kontrol ediyor.

“Yunanistan, adaya yerleşeceklere konut, arsa ve ayda 500 avro maaş vaat ederek ada nüfusunu artırmaya çalışıyor. Yunanistan, bundan sonraki aşamada, başka adalarımızda yaptığı üzere Küçük Çuha Adası'na da er ve silah yerleştirerek, adayı işgal etmeye çalışacak.”

STRATEJİK DEĞERDE

Ümit Yalım, Küçük Çuha Adası'nın, Ege Denizi'nden Akdeniz'e geçişi sağlayan Kitira Geçidi'ni denetim eden, stratejik kıymete sahip bir ada olduğunu kaydederek şöyle dedi:

“ Yunanistan'ın Küçük Çuha Adası'nı işgal etmesi halinde Kitira Geçidi'nin denetimi külliyen bu devlete geçecek ve Türk gemilerinin Ege'den Akdeniz'e geçişleri değerli ölçüde zorlaşacak ve engellenecektir. Yunanistan'ın işgal hazırlığını engellemek için; Bakanlar Konseyi tarafından diplomatik ve siyasi ve işgali önleyici askeri önlemler alması için TSK'ya direktif verilmeli. Adada Türk Deniz Üssü kurularak Kitira Geçidi denetim altında tutulmalıdır. Bütün bu ihtarlara karşın Yunanistan önümüzdeki aylarda adayı işgal ederse, kimi yetkililer işgalden hukuken ve kanunen sorumlu olacaktır.”

Değer Öztürk/Sözcü

Kaynak http://www.patronlardunyasi.com/haber/Yunanistan-Ege-de-19-uncu-adamizi-isgale-hazirlaniyor/223022

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here