Ünlü arkadaşların pabucunun dama atıldığı ortalığın fenomenden geçilmediği bir Türk toplumsallığı türüyor. Geçmişte cemiyet mecmualarında uzunluk gösteren hoş bayanlarımız iş hayatında bulamadıkları tatmini ‘like’larla arıyor. Toplumsal medyadaki like’lara giden kestirme yol olan fenomenleri yıllardır arkadaşmış üzere içtimaî muhitine katıp, davet davet geziyor. Kalabalık masada rafine olmayan hususlarla vakit geçiriliyor. Bu yemekte birbirlerine katlanılmasını sağlayan tek motivasyonun anı story atmaya gelince ‘canım, aşkitom’ sıfatlarıyla yürüyerek arkadaşlıklarını gösteriyor.
Türk düşü
Aslında bu, çift taraflı menfaat sağlayan bir arkadaşlık… Toplumsal medyadaki ününü pekiştirmek isteyen yarı-ünlü isimlerden fenomenlerde statü elde ediyor. Birkaç yıl evvel cemiyet mecmualarında gördüğü tiplerle arkadaşlığı ona yeni bir muhit açıyor; markalardan para kazanmakla kalmıyor; yeni nesil ‘Türk rüyası’nı yaşayıp arttan gelenlere düzgün ya da makûs ilham kökü oluyorlar. Hepsinin hikayesinde süper bir kurumsal vazgeçiş var. Aslında işler pek de o denli değil. Mütevazı işlerde, standart bir hayattan gelip, Instagram sayesinde kaçırdıkları hayat yakalanıyor. Bir bölgeden para kazanıyor, öteki mahalden de tüm arkadaş etrafını upgrade (!) ediyor.
Muvakkat bir devir mi?
Bence birçok için öyle! Zira takipçilerin içinden de bir fenomen fırlıyor. Yalnız başına ya da ‘kocişiyle’ seyahat eden birçok tip, sponsorlu içeriklerle timeline’larımızı istila ediyor. Vine’ın komik yavrularından, Twitter’ın sivri kalemlerinden kim kaldıysa, en ziyade o kadarı kalacak bu fenomen arkadaşlarımızdan…

Reggeaton’ın renkli devrimi
Hangi şarkıyı dinlesem onun İspanyolca tiratlarıyla müziğin ritminin değişimi müzik yapımcıların artan Hispanic kitleyi etkilemek için kullandığı ticari bir hareket üzere görünse de J Balvin, Reggeaton akımıyla Latin müziğine hakikaten devrim yaptı. Dior 2020 Yaz Koleksiyonu’nu onunla paylaştı, Guess’e şahsi koleksiyon yaptı derken, renkli müziğini modaya da süratle taşıyor. Rengarenk kıyafetleri, sarıya boyalı saçı ve aynalı gözlükleriyle renkli bir tanışmamız da oldu. Şaşırtıcı raddede Türkiye’yi, Türk kişilerini biliyor. Sanırım gelmeden evvel organizatör Taylan Özcan tarafından baya hoş bir algı yapılmış kendisine…
Konserin olağanüstü geçmesindeki bir gayrı detaysa, kusursuz hazırlanmış line-up. Maximize ve TemaCC tertibi J Balvin üzere büyük bir isimle yetinmeyip, Edis ve Funky C’nin başı çektiği muazzam müzik kişileriyle kalabalığı Latin rüzgarına hazırladılar. 

Damağımda kalanlar
The Ritz Carlton’ın içerisindeki Atelier Food’un bahçe eserleriyle hazırlanan domates salatası,
The Ritz Carlton’ın içerisindeki Atelier Food’un bahçe eserleriyle hazırlanan domates salatası,
The Populist’in tütsülenmiş tavuğu,nRustyfork’un Pazar kahvaltısı,
Pabu’nun pastımalı, sosisli, mantarlı şahsi burgeri…

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/cadde/yeni-moda-mention-dostluklar-6007260

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here