Amerikan Devletleri Örgütü (OAS), Venezuela’nın, Rio Paktı olarak bilinen milletlerarası askeri savunma akdi “Amerikalılar Arası Karşılıklı Yardım Antlaşması”na (TIAR) tekrar katılabilmesi için TIAR İstişare Heyeti oluşturulmasını onayladı.

OAS Daimi Konseyi’nde yapılan oylamada Venezuela’nın TIAR’a dönüşü için istişare şurası oluşturulması oy çokluğuyla kabul edilerek, yeşil ışık yakıldı. Buna nazaran TIAR devleti üyelerin dışişleri bakanları eylül ayı içerisinde Venezuela’nın TIAR’a dönüşünü tartışmak için bir araya gelecek.

12 memleketten evet oyu

TIAR İstişare Heyeti oluşturulması için, aralarında ABD, Brezilya, Arjantin ve Şili’nin de bulunduğu 12 devlet evet oyu verirken, Peru, Panama, Uruguay ve Kosta Rika ise karşı oy kullandı.

Meksika’nın OAS Daimi Temsilcisi Luz Elena Banos Rivas, “TIAR’ın Venezuela’da uygulanmasını kabul edilemez” olarak kıymetlendirerek, “Amerika kıtasında TIAR’ın uygulanmasını gerektiren silahlı bir çatışma olmadığını düşünüyoruz. Nahiyede bir askeri müdahale istenmiyorsa, bu mekanizmanın uygulanmasına da gerek yok” diye konuştu.

Öte yandan, TIAR üyesi memleketlerden Kosta Rika, Peru ve Şili’nin, bu vesileyle kıtada askeri güç tasarrufunu engellemek için düzeltme yapılması teklifi ise oy çokluğuyla reddedildi. Bu arada, Venezuela’da yasal hükümet daha evvel OAS’dan ayrılmış fakat geçen haziran ayında devlette kendisini süreksiz devlet lideri ilan eden muhalif Ulusal Meclis (AN) Yöneticisi Juan Guaido’nun temsilcisi Venezuela’nın OAS Daimi Temsilcisi olarak tanınmıştı.

2012’de çekilmişti

Daha çok Rio Paktı olarak bilinen ve aralarında diplomatik ve konsolosluk alakaların kesilmesi, ekonomik muhaberenin askıya alınması üzere unsurların yanı sıra “Amerikan Devletlerinden birine yapılmış atak hepsine yapılmış kabul edilecektir” halinde bir unsur de içeren itilaf Eylül 1947’de imzalanmış, paktın üyelerinden Venezuela ise Temmuz 2012’de itilaftan çekilmişti.

Kaynak Sözcü

Bu Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here