OYAK Denizcilik ve Liman İşletmeleri A.Ş., Türkiye’nin en büyük otomotiv limanının inşası için adımlarını hızlandırdı. Yekun 110 milyon dolarlık yatırım için gerekli olan fiyatın 44 milyon doları Japonya Memleketler arası İşbirliği Bankası (JBIC) tarafından karşılanırken, kalan kısmın da bir kısmı MUFG Bank (Mitsubishi UFJ Financial Group) tarafından sağlanacak. Bu kredi mutabakatının, Türkiye ile Japonya arasındaki ekonomik iş birliklerinin artmasına da ön ayak olması bekleniyor.

OYAK Umum Yöneticisi Süleyman Savaş Fazilet, şunları söyledi: “Ülkemizin, yerkürenin en büyük 10 iktisadı arasında taraf alma gayesini kendi maksadımız olarak görüyor, adımlarımızı bu vizyonla atıyoruz. Memleketler arası finans piyasalarının en değerli aktörlerinden olan JBIC ve MUFG Bank ile olan bu ittifak da bu manada bizler ismine gurur verici. Global dalgalanmaların olduğu periyotlarda süratli, atik ve esnek davranmak, en az yatırım süreçlerini hakikat kurgulamak kadar değerli. Bu nedenle, imzaladığımız mukavele devletimize ve OYAK’a olan inancın göstergesidir. OYAK’ı çok daha uygun noktalara, sürdürülebilir muvaffakiyet maksadıyla taşımaya devam edeceğiz.”

OYAK Umumi Yöneticisi Süleyman Savaş Fazilet

Limanın inşaasının 2020 yılında tamamlanacağının müjdesini de veren Fazilet, OYAK Port’un memleketler arası otomotiv lojistik trafiğinin merkezi olacağını söyledi. Fazilet, “Standartlarıyla ve kapasitesiyle yerkürenin sayılı limanları arasına girecek olan OYAK Port, artan otomotiv ihracatı hacminin yarattığı yeni muhtaçlıkları ve talepleri karşılayacak” dedi.

Kaynak Sözcü

Yorumunu buraya yazabilirsiniz!

Please enter your comment!
Please enter your name here