Çin’in mesken sahipliğinde düzenlenen FIBA 2019 Yerküre Kupası’ndaki maçlarını tamamlayan A Ulusal Erkek Basketbol Ekibi yurda döndü. Dün TSİ 18.00 uçağı ile Guangzhou kentinden hareket eden ulusallar, sabahın birinci saatlerinde İstanbul Havalimanı’na indi.

Yerküre Kupası’nı 22’nci sırada bitiren ay-yıldızlılar, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na direkt katılma hakkı alan memleketlerin akabinde, en uygun 16 memleket arasına girerek FIBA Olimpiyat Oyunları Elemeleri’nde uğraş etme hakkı elde etti.

FIBA Olimpiyat Elemeleri Turnuvaları 23-28 Haziran 2020 tarihlerinde, her biri 6 gruptan oluşan 4 turnuvada yekun 24 grubun iştiraki ile gerçekleşecek ve turnuvaları başkan tamamlayan 4 grup Tokyo 2020’ye iştirak hakkı kazanacak. FIBA Olimpiyat Elemeleri Turnuvaları’na katılacak yekun 24 grubun sıralamasını tamamlamak üzere kıta başına iki ek kadro ise sportif muvaffakiyet üzerinden seçilecek.

FIBA Basketbol Yerküre Kupası’ndan sonra yayınlanacak FIBA Erkekler Yerküre Sıralaması, elemelere katılacak son 8 grubu belirleyecek. Buna nazaran; Tokyo 2020’ye ve/veya Olimpiyat Eleme Turnuvaları’na direkt katılma hakkı kazanamamış olan Afrika, Amerika, Asya-Okyanusya ve Avrupa kıtalarından en yeterli iki kadro FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvaları’nda oynayacak.

Kaynak Sözcü

Bu bahis Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here