ABD Yöneticisi Donald Trump, eşi Melania Trump ve Sıhhat Bakanı Alex Azar ile Oval Ofis’te gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Içtimada Trump, son günlerde ABD’de 5 kişinin irtihaline yol açan aromalı elektronik sigaraların piyasadan kaldırılması için adım atacaklarının sinyalini verdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın hizmetten alınmasına ait soruları da yanıtlayan Trump, “Bolton, (Kuzey Kore Lideri) Kim Jong Un için Libya modelini önerdiğinde büyük bir cürüm yaptı. Bu yapılması yeterli olan bir açıklama değildi. Bu bize puan kaybettirdi. Yalnızca Kaddafi’ye olanlara bir bakın. Benden sert şeyler yapmamı istedi.” diye konuştu.

BOLTON’A ‘ZEKİ DEĞİL’ GÖNDERMESİ

Trump, Bolton’ın Irak’a girilmesi konusundaki tavrının da yanlış olduğunu vurguladı.

Bolton’ın Kuzey Kore için Libya modelini önermesini “facia” olarak nitelendiren Trump, bu noktadan sonra ayrıldıklarını vurgulayarak, “Kim Jong Un’u bu tekliften sonra söyledikleri için suçlayamam. John Bolton ile hiçbir şey yapmak istemedi. Bu sert olma problemi değildi. Bu bunu söylemek için zeki olmama sıkıntısıydı.” dedi.

Bolton ile aslında kendisinin uygun anlaştığını belirten Trump, “Ancak idarede benim çok değerli olduğunu düşündüğüm insanlarla âlâ anlaşamıyordu. Güzel ayrıldığımızı umuyorum, bu ola da bilir, olmaya da bilir. Ülkeyi, bizim yönettiğimiz halde yönetmek zorundayım.” sözlerini kullandı.

Trump, Bolton’ın kendileriyle tıpkı çizgide olmadığını ve sert olduğunu vurgulayarak, Bolton’ı “Bay Sert Adam (Mr. Tough Guy)” olarak nitelendirdi.

Bolton’ın durumu için birçok talip olduğunu ama şu anda 5 adayı değerlendirdiklerini belirten Trump, gelecek hafta en son bir sonuca varacaklarını vurguladı.

Bolton’ı hizmetten alınmasından bir gün evvel yanına çağırdığını kaydeden Trump, “John’a ben de dahil birçok kişinin onun birçok taktiği ve fikri konusunda hemfikir olmadığımızı söyledim. Âlâ dilekte bulundum. Ve istifasını istedim, o da istifasını verdi.” dedi.

İRAN YAPTIRIMLARI İÇİN “NE OLACAĞINI GÖRECEĞİZ”

Trump ayrıyeten Venezuela’daki durum konusunda da “John ile Venezuela’daki tavrı konusunda tıpkı fikirde değildim. Onun itaatsiz olduğunu düşündüm. Ve haklı olduğumu kanıtladığımı düşünüyorum.” dedi,

İran’a yaptırımları kaldırıp kaldırmayacakları konusunda ise “Ne olacağını göreceğiz.” demekle yetinen Trump, İran’da bir rejim değişikliği peşinde olmadıklarını vurguladı.

Çin ile ticaret savaşı konusunda ise Trump, şirketlerin Çin’den çıkması ile bu memleketin tedarik zincirinin kırıldığını ve Çin’in kendileri ile bir ittifak yapmak istediğini vurguladı. AA

Kaynak Sözcü

Bu mevzu Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here