Trabzon’un en işlek caddesini ‘Kakalaklar’ bastı

0
20

Kahramanmaraş Caddesi’nde bulunan bir bankanın kazan dairesinde böcek ve haşerelere karşı ilaçlama yapıldı. İlaçlamanın tesiriyle, halk arasında ‘kalorifer böceği’ olarak bilinen ve hamam böceğinin bir çeşidi olan yüzlerce ‘Kakalak’ bankanın önündeki rögar kapaklarından ve mazgallardan kaçmaya çalışınca cadde ve etrafındaki iş mekanlarını bir anda sardı.
Cadde ve üzerindeki kimi iş mahallerinin bir anda saran böcekler, o sırada caddeden geçmekte olan vatandaşlar tarafından hayretle izlendi. Önünde ansızın yüzlerce böcek gören vatandaşlar ise korkup çığlık atarak süratle koşmaya başladı. Uçabilme özelliğine de sahip olan Kakalaklar, vakit zaman vatandaşın üzerine de atladı.

Trabzon’un en işlek caddesini ‘Kakalaklar’ bastı. Foto: İHA

Vatandaşla yardım istedi

Kakalaklar’ın istilasını önlemeye çalışan etraftaki iş mekanlarının çalışanları, ellerine aldıkları süpürgelerle durumu denetim altına almak istese de başarılı olamadı. Bunun üzerine, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Alo İlaçlama Hattı’nı arayan vatandaşlar yardım istedi. Belediye’nin ilaçlama ekibi böceklerin sardığı caddeye intikal etti. Kahramanmaraş Caddesi üzerinde bulunan bankanın muhitini istila eden kakalak böceğine karşı ağır bir uğraş sergileyen ekipler, tüm rögar kapaklarını ve mazgalları tek tek açarak ilaçladı. İlaçlamanın akabinde, cadde Ortahisar Belediyesi’ne bağlı arilik görevlilerince temizlenerek dezenfekte edildi.

Ekipler caddedeki rögar ve kanalizasyon girişlerini ilaçladı. Foto: İHA

Birinci sefer yaşandı

İnsan sıhhati için tehlikeliler

İlaçlamanın arsından yüzlerce böcek öldü. Foto: İHA

Hamam böceğinin bir tipi olan Kakalak (Blattodea), 0.5-1 cm uzunluğunda, kahverengi renkte, en süratli üreyen hamam böceği çeşidi olarak biliniyor. Bir dişi yılda 30 bini bulan yumurta sayısına ulaşabiliyor ve bir yıl yaşıyor. Kakalak, kuru ve sıcak mahalleri sevdiği için halk arasında kalorifer böceği olarak da biliniyor. İnsan sıhhatine son nokta zararlı olan kakalaklar, dizanteri, besin zehirlenmeleri, verem, gastroenteritis, antrax, pnomoni, hepatit, mantar marazları, astım, alerjik reaksiyon üzere çeşitli hastalık mikroplarını taşıyor ve bulaştırıyor.

TRABZON (İHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.