Ulusal Saraylar Yönetimi Hakkındaki Cumhurbaşkanlığı’nın 44 numaralı kararnamesine nazaran Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Varlık İşletmesi Merkez Müdürlüğü’ne dahil olanlarla birlikte Topkapı Saray’ın her türlü borç ve alacağı, hak ve yükümlülüğü Cumhurbaşkanlığı Ulusal Saraylar Başkanlığı’na devredildi.

Resmi Gazete’de mekan alan düzenleme ile birlikte Topkapı Sarayı hakkında yapılan ahitlerden paraya tahakkuk eden ölçülerin ilgili yükleniciler tarafından hususî gelir hesabına yatırılacak.
Kültür ve Turizm Bakanlığı olgularına nazaran 2018 yılında Türkiye’de en ziyade ziyaret edilen müze 3 milyon 4 bin 620 ziyaretçi ile Topkapı Müzesi idi. Devirle ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

‘İDARESİNDEN ŞAD DEĞİLDİLER’

Sozcu.com.tr’nin mevzu hakkında malumat sahibi Ulusal Saraylar asıllarından aldığı haberlere nazaran uzun müddettir bakanlığın Topkapı Sarayı’ndaki yönetim formundan ve hizmetlerinden mutlu olunmadığı Ulusal Saraylar’ın yönetiminde birinci amaçlarından birinin müzenin gelirinin artırılması olduğu tabir ediliyor. Ayrıyeten saraydaki başta Kaynak Dairesi olmak üzere restorasyonların hızlandırılması bekleniyor.

Konuştuğumuz farklı Ulusal Saraylar asılları da İstanbul’daki Sarayların tek çatı altında olması gerektiğini bu yüzden Topkapı Sarayı’nın Cumhurbaşkanlığı’na bağlandığın da ekliyor.
Kültür Bakanlığı’na bağlı Döner Kapital İşletmesi Merkez Müdüriyeti bürokratları husus hakkında konuşmalarının devir sürecinin akabinde yasaklandığını belirterek rastgele bir açıklamada bulunmadı.

TÜRKİYE’NİN EN ÇOKÇA GELİR GETİREN MÜZESİ

Resmen Kültür Bakanlığı’na bağlı Topkapı Sarayı’nın neden Ulusal Saray’lara bağlandığı hakkında resmi bir açıklama yapılmazken Topkapı Sarayı Türkiye’nin en çokça gelir getiren müzesi konumunda.
Topkapı Sarayı’nın da aralarında olduğu 54 müze ve ören noktası için yapılan ihaleyi SICPA Turkey isimli firma almıştı. Firma açık artırma neticesinde 3 milyar 907 milyon TL karşılığında müze ve ören konumları işletmesini dokuz yıl boyunca işletmeye hak kazandı.

SICPA FIYATI ULUSAL SARAYLAR’A YATIRACAK

Firmanın işletmesi için ecrini ödediği Müze ve Ören mahalleri arasında kuşkusuz Topkapı Sarayı da bulunuyor ve tahminen de Ayasofya ile birlikte en kıymetli gelir kapılarından biriydi. Artık bu gelir yapılan düzenleme ile Ulusal Saray’lara geçti. Alınan haberlere nazaran SICPA haftalık olarak ödediği fiyatını Ulusal Saraylar mahalline Cumhurbaşkanlığı’na ödeyecek. Kurumun çıkardığı müze kart ile 70 liraya bir yıl boyunca vatandaşlar müzeleri ziyaret edebiliyor.

Kaynak Sözcü

Bu husus Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here