Google Play Store’da konum alan pratiklerde gerçekleşen abonelikler ve tatbik içi satın alımlar, Google‘ın kasasına yüzde 30‘luk bir komite girmesini sağlıyor. Bu durumdan rahatsız olan yayıncı şirketler ise kendi tahlillerini üretmenin peşinde. Bunun son örneği ise Tinder‘da yaşanıyor.

Yayıncılar Google’a encümen vermek istemiyor

Çöpçatanlık pratiği Tinder’ın ana şirketi olan Match Group, tıpkı Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games üzere Google’a encümen ödemek istemiyor. Şirket bundan bu türlü Tinder Plus ve Tinder Gold üzere abonelik paketlerinin tatbik içinden satın alınma sürecini kendi ödeme sistemi üzerinden gerçekleştirecek. Bu sayede de Google Play Store’un ödeme sistemini atlayarak yarkurul vermekten kurtulacak.

Kullanıcılar rastgele bir Tinder abonelik paketi satın almak istediklerinde, sistem onları Tinder’ın ödeme sistemini kullanmaya teşvik edecek. Bu aşamada kullanıcı şayet Tinder’dan satın alım yaparsa, bir dahaki tatbik içi satın alımda bu tercihi hatırlanarak Google Play’den ödeme yapma seçeneği atlanacak. Match Group sözcüsü Justine Sacco mevzuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda: “Kullanıcılarımıza kolaylık, denetim ve seçenek sunmak için daima olarak yeni güncellemeleri ve özellikleri test ediyoruz. Bu da bunlardan biri.” sözlerini kullandı. Şirketlerin yarkurul ödememek için yaptıkları bu sürece Google’ın nasıl bir reaksiyon koyacağı ise merak konusu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here