Futbolda yaz aktarım serisi sona ererken, KPMG Football Benchmark ekibi, 5 büyük ligdeki aktarım harcamalarını tahlil etti. UEFA’nın Finansal Fair-Play kıskacına karşın bonservis ödemede cömert davranan İngiltere Premier Lig, İspanya La Liga, Almanya Bundesliga, İtalya Serie A ve Frans Ligue 1 ekipleri, tarihi bir harcamaya imza attı. Geçen seri yaz aktarım periyoduna nazaran 900 milyon euro daha ziyade harcayan kulüpler, bonservise yekun 5 milyar 500 milyon euro ödeyerek rekor kırdı.

La Liga 1 milyar euroyu aştı

İngiltere Premier Lig ekipleri, 1 milyar 500 milyon euro’luk ödemeyle yeniden tepeyi alırken, La Liga ekipleri birinci kez 1 milyar 300 milyon euro harcamayla 1 milyar barajını aştı. Serie A ekiplerinin ise kasasından 1 milyar 200 milyon euro çıkarırken, Bundesliga ekipleri yekunda 742 milyon euro harcadı. Fransa Ligue 1 ekipleri ise yaz devrinde bonservise 690 milyon euro ödedi.

Üç İspanyol devinden 100 milyonluk aktarım

En pahalı aktarımı Benfica’dan 126 milyon euro bonservis bedeliyle Joao Felix’i alan Atletico Madrid yaparken, Barcelona rakibinden 120 milyon euroya Antonio Griezmann’ı aktarım etti. Bir vesair İspanyol devi Real Madrid ise 100 milyon euro karşılığında Chelsea’dan Eden Hazard’ı takımına kattı.

İspanyollar harekete geçti

Tahlili pahalandıran KPMG Türkiye Spor Kol Başkanı Hakan Uçak, ”Yaz aktarım periyotları ekiplerin takımlarını en âlâ halde kurmaya çalıştığı periyotlar oluyor. Bu yüzden kulüpler milyon euro’lar harcamaktan çekinmiyor. Bu yaz Şampiyonlar Ligi’nde İngiliz hegomonyasına son vermek isteyen İspanyol kulüpleri aktarıma damga vurdu. Barcelona, Atletico Madrid ve Real Madrid, 100 milyon euro’yu geçen aktarımlar yaptı. Barcelona’nın son anda alamadığı Neymar aktarımı de olsaydı, yaz devri sansasyonel bir aktarımla bitecekti” dedi.

Kaynak Sözcü

Bu bahis Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here