Suudi Arabistan’dan yumurta ithal ediyoruz

0
17

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Organik Bitkisel Üretim donelerine nazaran, 2018’de organik tarım üretimi yapan çiftçi sayısı 2017’ye nazaran yüzde 6 artarak 79 bin 563 kimseye yükseldi.

Ekim ortamı da yüzde 15.4 artarak 626 bin 884 hektara çıktı. Lakin birebir devirde üretim yüzde 1.5 azalarak 2 milyon 371 bin 612 tona geriledi. 

Cumhuriyet'ten Gamze Bal'ın haberine nazaran TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Umumî Lideri Özden Güngör’e nazaran organik üretimdeki düşüşün 1. sebebi, global iklim değişikliğinin yarattığı kuraklık ya da beklenmeyen yağış ve doluların yarattığı tahribat.

2. sebep ise, organik üretimde kimyasal gübre ya da ilaç kullanılmadığı için iklim değişikliği asıllı marazların önüne geçilememesi. 

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerine nazaran ise konvansiyonel üretimden çıkar sağlayamayan çiftçi, organik tarım eserlerinin piyasa fiyatları daha yüksek olduğu için bu üretime olan talebini artırıyor. Lakin pazar bulamayınca gerekli olan ve ek maliyet olan sertifikaları almayıp, organik eserini konvansiyonel olarak satıyor. Bu da çiftçi sayısını artırırken, üretimi düşürüyor.

YUMURTALAR ARABİSTAN'DAN

Tarım ve Orman Bakanlığının Organik Tarım İstatistiklerinde yan alan olgulara nazaran, Türkiye’nin geçen yıl yaptığı yekun 175 bin 868 tonluk organik tarım ithalatının birçok, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kazakistan ve Rusya’dan yapıldı. Buna nazaran, 2018’de en çok, tohumluk olmayan soya fasulyesi ithal edildi. 99 bin 446 ton ölçüsünde gerçekleşen bu ithalat BAE, Etiyopya, Kazakistan ve Rusya’dan yapıldı.

Tıpkı yıl Dubai, Kazakistan, Rusya, Hırvatistan, İngiltere ve İsviçre’den 32 bin 622 buğday ithalatı yapılırken, BAE, Dubai, Kazakistan ve Moldova’dan da 27 bin 545 ton mısır ithalatı yapıldı. Suudi Arabistan’dan ise 12 bin adet organik tavuk yumurtası ithal edildi.  

Yeniden BAE ve Rusya’dan da 8 bin 834 ton ayçekirdeği, Kazakistan’dan 5 bin ton al mercimek, Kazakistan’dan 4 bin 750 ton keten tohumu, Gana’dan 12 ton hindistan cevizi yağı, Sri Lanka’dan 2.8 ton kara biber alındı.

İhraç edilen birinci üç organik tarım eseri ise 41 bin 623 kilo ile buğday ve buğday eserleri, 26 bin kilo ile meyve ve meyve eserleri, 10 bin 572 kilo ile üzüm ve üzüm eserleri oldu. Bunun dışında 8 bin kilo incir ve incir eserleri, 5 bin kilo zerzevat ihraç edildi. En çokça ihracat 26 bin kilo ile İtalya’ya yapıldı. Bu ülkeyi 18 bin kilo ile Almanya, 16 bin kilo ile Hollanda, 13 bin kilo ile ABD ve 8 bin kilo ile Fransa izledi.

Kaynak http://www.patronlardunyasi.com/haber/Suudi-Arabistan-dan-yumurta-ithal-ediyoruz/223071

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.