Her gün düzenli şekilde yürümek sağlığa faydalıdır

Kronik yorgunluk ve Halsizlik nedenleri ?

Kendini Sürekli Yorgun Hissetmek

Kendini Sürekli Yorgun hissetmek, Kronik yorgunluk ve Halsizlik nedenleri için bir çok sebep vardır? Bünyenizde bazen hafif yada ağır yorgunluk hissediyorsanız bu gayet normal bir durumdur. Ancak kendini devamlı yorgun hissetmek önemli ve ciddi hastalıkların belirtileri olabilir.

Uykusuzluk, Fazla alkol tüketimi, Yeterince su tüketmemek, Şekerli gıdalar, Fast Food ürünleri ve stres kendinizi yorgun hissetmenizi sağlayan kronik yorgunluk ve halsizlik nedenleri oluşturan faktörlerin başında yer almaktadır. Her ne kadar halsizlik ve yorgunluk için vitamin hapları kullansanız da hiç biri doğal aldığınız vitaminlerin yerini tutmayacaktır.

Yorgunluğun Önemli Nedenleri

Günlük hayatta, Kendini sürekli yorgun hissetmek için bir sürü nedenler bulunmaktadır. Bu nedenleri bir çoğumuz zaten biliyoruz fakat bilmeyenler için ayrıntıları sizler için derleyerek  tüm detayları ile bu yazıda sunmaya çalışacağız.

Yorgunluk hissi ve Yorgunluğa neler iyi gelir ? Hepsi ve daha fazlasını sizler için Fenomen Haber olarak uzmanlardan aldığımız bilgiler ile aktarıyoruz. Lakin bu faktörler dikkat edilmemesi durumunda başınıza ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

Uykusuzluk

Uzmanlara göre; Sağlığınız için günde en az 6-8 saat gece uykusuna ihtiyacımız vardır. Kalitesiz, Eksik, Bölünmüş veya Fazla uyku uyuyanlarda. Hafıza sorunları, diyabet, sık sık acıkma hissi ve kilo artışı gibi bağışıklık sistemimizin zayıflamasına ve kronik yorgunluk göstermesinin sebeplerindendir.

Normal Şartlarda karanlıkta uyku hormonları artar ve uykumuz gelerek uyuruz. Fazla alkol tüketimi, zamansız uyuklama, etkisi geçince uykunuzu kaçmasına ve sık uyanmanıza sebep olmaktadır.

Aşırı Alkol Tüketimi

Aşırı alkol tüketimi Ciltte ve dilde kuruma, Koyu renkli idrar vücutta su eksikliği göstergesidir. Uzmanlar idrar rengi uçuk sarı tonda olmasının normal olarak görmektedir. Vücutta suyun az miktarda azalması bile yorgunluk, halsizlik beraberinde ise kas ağrıları, enerji eksikliği ve baş ağrısı olarak görülebileceğini belirtmektedir.

Stresli Yaşamak

Stresli yaşamak bir algı meselesidir. Olaylara bakış açınızı bir an önce değiştirip iyimser olmanızda çok büyük fayda vardır. Eğer sevmediğin bir işi yapıyorsan çıkmazdan kurtulmak zor olabilir, Mükemmeli aramak, hırs ve evham takıntıları beynimizin diğer organlarını düzenlenmesine epeyce zorluk çıkarmak ile birlikte meslek dışı hobiler için kendinize vakit ayırmak işlerinizi kolaylaştırır.

Demir eksikliği

Uzmanlar Demir eksikliği sadece kan yapımı için önemli olmadığını İskelet, sinir, kas ve beyin sistemi için de çok önemli olduğunu belirtmektedirler. Demir eksikliği besinler ile yeterli alınmaz ise veya basur kanaması, mide kanaması ve adet kanaması gibi nedenler ile azalırsa yorgunluk hissinin artmasına sebep olacağını ve hızla takviye edilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

Demirin C vitamini ile beraber alınması midede emilimini arttırdığı altını çizerek vurgulayan  Kimyasal açıdan bitkisel demir, Hayvansal demirden farklıdır. Bu yüzden Kırmızı et, midemizde hızlı ve kolay emildiği için hayvansal demir olarak ilk seçeneğimiz olmalıdır.

Sabah Kahvaltısında karbonhidrat ağırlıklı bal, reçel, beyaz unlu gıdalar, meyve suyu ve meyve ile yapmak 2-3 saat sonra ani şeker düşmesi ve enerji eksikliği yaratabilir.

Abartılı kahve tüketimi özellik ile akşam saatlerinde içildiğinde uyku hormonu olan melatoni’nin etkisini azaltmaktadır. Yatmadan en az 4 saat önce kahve tüketimini bırakmanız biyolojik iç saatinizin şaşırmaması için önemli unsur sayılmaktadır.

C vitamini yağdan enerji üreterek yıpranmanızı ve yaşlanmanızı önler. Ayrıca C vitamini mücadele hormonu olarak bilinen noradrenalin üretimi yapmaktadır. C vitamini eksikliği yaşadığınızda kendinizi yorgun ve bitkin hissedersiniz. Metobolizmamız c vitamini üretmeye ve depolama yeteneği olmadığı için sürekli takviye yapmak gerekmektedir.

Tiroid hormonu’da metabolizmanın ana hormonları arasında yer almaktadır. Tiroid hormonu eğer yetersiz ise kilo artışı, saç dökülmesi, adet düzensizliği ve yorgunluk gibi belirtilere eşlik ederek halsizliğe neden olur.

D vitamini eksikliğinin en önemli kaynağı güneş ışığıdır. Tabi ki vücudumuz D vitamini üretemez. Eğer eviniz yada bulunduğunuz ortam güneş almıyor ise yorgunluğa yol açmaktadır.

Bu Haberle ilgili ne düşünüyorsun ?