Steampunk örneği

Steampunk akımı ülke olarak adını fazla duymadığımız ancak çeşitli filmlerde karşımıza çıkan bir akım. Bu akım sanıldığı gibi sadece müzikle alakalı bir akım değil. Steampunk hemen hemen tüm sanat dallarında insanların karşısına çıkan bir akım.

Steampunk akımı temel anlamda kendi içinde tezatlık içeren bir akım. Teknolojik aletlerin var olmasına karşın bu teknolojik aletlerin tamamen 1800’lü yılların buhar gücüyle çalışan lokomotiflerinden ya da bir saatin içinde bulunan çarklardan üretilmiş alet edevatlardan oluşması bunun bir örneğidir. Steampunk teknolojik bir terim değildir. Tam tersine teknolojiyi kabul etmesine rağmen günümüz elektrik ve elektroniği bu teknoloji içerisinde yer almaz. Tamamen el yapımı ve manuel olarak yapılan icatlar bu teknolojiyi kapsar.

Steampunk tarzı araç

Pek çok insan ünlü Batman serisini bilir. İşte bu serinin bütün filmlerinde hâkim olan hava Steampunk havasıdır. Filmi gözlerinin önüne getirenler filmde herhangi bir teknolojik alet kullanılmadığını rahatlıkla fark edeceklerdir. Bununla birlikte ana karakter Batman dahi bir süper kahraman olmasına rağmen doğaüstü güçlere sahip değildir. Elinden çıkan tamamen manuel bir düzenek ile bir yerden başka bir yere kendisini götürmektedir.

Gotik Kültür ve Steampunk

Steampunk akımı ve gotik kültür arasında da yakın bir bağ vardır. Özellikle bu iki akım birbirini son derece tamamlayan akımlardır. Yine Batman filminin geçtiği Gotham şehri de ismini gotik kültürden almıştır. Filmin gelecekte geçmesine rağmen kullanılan araçların 1950’lerin araçları olduğu gözlerden kaçmamaktadır. Bununla birlikte filmin içinde sürekli dumanlı ve puslu bir hava olması da Steampunk akımının etkisini arttırmaktadır.

Steampunk temalı bilgisayar tasarımı

Steampunk akımı her yerde insanların karşısına çıkabilir. Özellikle müzik, sinema, tiyatro ve resim bu akımın kendisini gösterdiği ana sanat dalları arasındadır. Sadece Steampunk üzerine çalışmalar yapan ressamlar, resimlerinde günümüzde kullanılan bir elektronik cihazın 1800’lerde yapılsaydı nasıl görüneceğine dair resimler ortaya çıkarmaktadırlar. Günümüz bilgisayarlarının tamamen irili ufaklı yüzlerce çarktan oluşup işlemleri bu çarkları döndürerek yapmasını hayal edip buna ait çizimler yapmak güzel bir Steampunk örneği olacaktır.

Bu Haberle ilgili ne düşünüyorsun ?