Yüksek Duruşma tarafından alınan laf konusu karar, Honduras, Guatemala ve El Salvador üzere devletlerden sığınmacı alınmasını engelleyeceği kelamı veren Trump için zafer olarak nitelendirildi.

Ayrıyeten karara nazaran, Orta Amerika memleketlerinde yaşayan lakin 2. bir devlet üzerinden ABD’ye girerek sığınma müracaatında bulunan göçmenlerin de reddedileceği kaydedildi.

Karara dair sevincini Twitter’dan paylaşan Trump, “Sınır ilticasında Büyük bir ABD Yüksek Duruşması Kazanımı!” sözlerini kullandı.

Başkanlık kampanyası hengamında ABD’ye yapan iltica ve göçmenlik akımını büyük ölçüde bitireceği kelamı veren Trump, Orta ve Güney Amerika’dan gelen göçmenleri Meksika hududunda bekletme kararı almıştı.

Bu kararın ABD maddelerine ve insan haklarına münafi olduğu tartışılırken, birleşik temyiz duruşması, Trump’ın iltica başvurusu yapan göçmenleri Meksika’da bekletmesinin kanuna mütenasip olduğuna karar verdi.

Yüksek Mahkeme’nin yeni kararıyla, laf konusu devletlerden gelen göçmen ve sığınmacı alımında büyük bir düşüş yaşanacak. AA

Kaynak Sözcü

Bu mevzu Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here