Türkiye’de siyah incirin yüzde 90’nını karşılayan Bursa’da üretici dertli. Geçen yılın Ağustos ayında kısmındaki kilo fiyatı 16 TL olan siyah incirin kilosu bu yıl 9 TL’den 5-6 TL’ye kadar düştü. Osmangazi Ziraat Odası Meclis Yöneticisi Ali Bayram, “Gerekli teşviği devletten alamayan ihracatçılar bu yıl müstahsilden adeta intikam alıyor” dedi.

“DEVLET TEŞVİKİ YOK”

Bayram, ihracatçının devletten gerekli teşviği alamadığını kaydederek, ihracatta bir daralmanın olduğunu belirtti. Eseri gerekli hengamda çıkartılmadığını da tabir eden Lider Bayram “Buzhanelerde eser birikiyor. 6’TL’ye aldığı inciri 1’TL’ye reçel fabrikasına satmak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

Osmangazi Ziraat Odası Meclis Yöneticisi Bayram, “İncirde ummadığımız bir fiyatla karşılaştık. Yerkürenin en kaliteli inciri Türkiye’de yetişiyor. Bizden sonra incir Peru’da başlıyor. Bizim reçel olarak ayırdığımız incirler orada en kaliteli incir ancak yerküre piyasasında onlar bölge buluyor. Bizim kaliteli incirlerimiz maatteessüf devlet tarafından gerekli desteği alamadığından dert yaşıyoruz. Avrupa da markette 1,5 Euro’dan satılan incirden parayı bizim şirketlerin kazandığını zannetmiyorum. Yurt dışında bulunan firmalar kazanıyor parayı” tabirlerini kullandı.

Osmangazi Ziraat Odası Lideri İsmail Altınkaya, “İncirdeki fiyat düşüşünün sebeplerini ihracatçılar biliyor. 10-12 TL’ye almaya başladılar 3 TL’ye kadar düşürdüler. Bugün de 5-6 TL. Bunun bir standarda oturtulması gerek. Öte yandan girdi fiyatları kıymetli. Çiftçi mazot, gübre fiyatlarında desteklenmesi gerek” dedi.

“DEVLET, İNCİRDE TABAN FİYAT UYGULASIN”

Siyah incir üreticisi Ersel Satılmış ise, eserden para kazanamadıklarını belirterek, “Günlük 100 TL’ye personel çalıştırıyoruz. Bir personelin topladığı incir 50 kilogramı geçmez. Hesabı baş başa vurduğunuz devir personel ve üretici yarı yarıya kazanıyor. Öte yandan eserimizi alan şirketlerin alım siyaseti bu yıl değişti. ‘Avrupa’da satış olmuyor. Tırları çıkaramadık” diyerek müstahsilin eserini ucuza kapamaya çalışıyorlar. Biz ihracatçının bu söylemlerine inanmıyoruz. Malımızı ucuza kapatmak için yapıyorlar. Devletin nasıl ki, fındıkta ve çayda taban fiyatı siyaseti var. İncirde da birebiri uygulansın” tabirlerini kullandı.

Kaynak Sözcü

Bu husus Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here