-4.7 C
New York
Pazar, Aralık 8, 2019
Ana Sayfa Gündem Sevinçten uçuyorlar

Sevinçten uçuyorlar

Milletlerarası Hekimler Derneği, yüksek teknolojili protez-ortez prodüksiyon ve tatbik merkezlerinde Irak ve Suriye’deki savaşlarda uzuv kaybı yaşayan savaş mağdurlarının elinden tutuyor. Dernek, Kuveyt Zekat House kuruluşu ve İHH Kişisi Yardım Vakfı’nın yardımıyla İstanbul, Şanlıurfa, Hatay ve Cerablus’taki merkezlerde uzuv kaybı yaşayan yüzlerce kimseye umut oldu. O mağdurlardan biri de 12 yaşındaki Taha Suriye’nin Deyrizor ortamında ailesi ile birlikte yaşayan Taha, 3 yıl evvel oyun oynarken duyduğu savaş uçağı sesinden korkarak en yakındaki binaya sığındı. Ama talihsiz yavrunun girdiği bina savaş uçakları tarafından vuruldu. Bombardımanda enkazın altında kalan Taha, iki gün sonra canlı olarak çıkarıldı. İki ay hastanede yatan Taha hayat savaşını kazandı, lakin bacağını kaybetti.

1.5 yıl evvel ailesiyle Türkiye’ye gelen ve dernek aracılığıyla protez takılan Taha “Şu anda protez taktığım için çok mesudum. Dışarıya çıkabiliyorum. Savaşa sebep olanlara çok kızıyorum. Zira arkadaşım savaşta öldü” dedi. Validesi Yasemin S. ise, “Burası olmasaydı evladımın yürüdüğünü göremezdim” tabirlerini kullandı.

‘Artık koşabiliyorum’

10 yaşındaki Halepli Ali de, 2015’te rejim güçlerinin düzenlediği bombardımanda sağ bacağını kaybetti. Ali’nin ailesi vukuattan bir yıl sonra Türkiye’ye sığındı. Geçtiğimiz yıl İstanbul’a yerleşen aile, Ali’yi derneğin yüksek teknoloji protez-ortez merkezine götürdü. Burada hekimler tarafından yapılan muayenede ölçüleri alınan küçük yavruya protez bacak yapıldı. ‘Artık koşabiliyorum’ kelamlarıyla sevincini lisana getiren Ali, şöyle devam etti: “Türkiye’ye geldiğim için memnunum. Mektebe gidiyorum, arkadaşlarımla oyun oynayabiliyorum. Uçak sesi duyduğumda hâlâ çok korkuyorum. Mektepteyken bir uçak sesi duyduğumda sınıfa kaçtım.”

Ali’nin anası Aya V. ise “Oğlum artık sıradan evlatlar üzere her şeyi yapabiliyor. Bir derdi kalmadı” diyor.

Halepli Ali memnunluğunu “arkadaşlarımla oyun oynayabiliyorum, koşabiliyorum” diye anlatıyor. Enkaz altında iki gün kalan Taha en yakın arkadaşını yitirdiği savaşa sebep olanlara çok kızdığını söylüyor.

‘Biz gitmezsek kimse gitmez’

Memleketler arası Hekimler Derneği (AID) Umumî Yöneticisi Uzm. Dr. Mevlit Yurtseven ise Milliyet’e şu malumatları verdi:

“Kurduğumuz protez merkezleri ile mahsusen Suriye’deki iç savaşta kol ve bacağını kaybetmiş kişilere yardım etmeye çalışıyoruz. Protez sorunu sıcak kesimlerde ve münhasıran savaşın olduğu yanlarda temel sorun haline gelmiş durumda. Biz de Yemen, Afganistan ve Somali’de kuracağımız protez merkezleri ile protez konusunu küresel girişim haline getireceğiz. Zira bu sorun bitmiyor, elini ve ayağını kaybetmiş çok çokça insan var. Biz oralara gitmezsek muhtemelen kimse gitmeyecek. Önemli bir sorumluluğumuz var.”

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/gundem/sevincten-ucuyorlar-6015869

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kaçak elektriği önleyen panoyu söktüler

Dağıtım ortamında bulunan vilayetlerde kayıt dışı tüketimi yüzde 80’den yüzde 54’e indiren Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, Nusaybin ...

Makyaj malzemesi sandığı yapıştırıcıyla gözlerini yapıştırdı

Hadise, merkez Osmangazi kazasında meydana geldi. Edinilen malumata nazaran, 3 yaşındaki Havvanur A., mektepten dönen ablasının çantasını ...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener grup toplantısında

Akşener'in konuşmasından satır başları:Dün devletimizin muhatap kılındığı küstahlık, yaşadığımız tüm tartışmalarımızın artta bırakılmasını ...

Sağlık Bakanı açıkladı: Grip aşıları ne zaman dağıtılacak?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı yazılı açıklamada, örtülü meydanlarda daha çok vakit geçirilen kış aylarında, başta mevsimsel grip olmak ...

Recent Comments