-1 C
New York
Pazar, Aralık 8, 2019
Ana Sayfa Gündem Sağlık Bakanı açıkladı: Grip aşıları ne zaman dağıtılacak?

Sağlık Bakanı açıkladı: Grip aşıları ne zaman dağıtılacak?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı yazılı açıklamada, örtülü meydanlarda daha çok vakit geçirilen kış aylarında, başta mevsimsel grip olmak üzere üst teneffüs yolu enfeksiyonlarının önemli nispette arttığını belirtti.

“Grip marazının faal dönemi” olarak tabir edilen sürecin, Türkiye’nin de içinde olduğu kuzey yarım kürede her yıl ekim sonundan nisan başına kadar devam ettiğinin altını çizen Koca, grip illetine influenza A ve B virüslerinin neden olduğunu kaydetti.

Koca, “Geçtiğimiz yıl Avrupa’da en çok influenza A virüsünün alt çeşitlerinden H1N1 ve H3N2 görüldü. Birebir periyotta Türkiye’de teneffüs yolu enfeksiyonları, baskın olarak H3N2 asıllıydı.” tabirlerini kullandı.

Gribin son aşama bulaşıcı bir hastalık olduğunu vurgulayan Koca, şunları kaydetti:

“Grip, hasta ile 1 metreden daha yakın aradan yahut virüs içeren damlacık ile kirlenmiş araç, gereç ve yüzeylerden bulaşabilmektedir. Gripten korunmak için vatandaşlarımıza mümkün olduğunca kalabalık ve saklı ortamlardan uzak durmalarını, hasta kimseler ile temas etmemelerini ve tokalaşmamalarını öneriyoruz. Istikrarlı beslenme, hareketli ömür ve nizamlı uyku sayesinde bağışıklık sisteminin güçlü tutulması, ellerin sık sık yıkanması ve şahsî hijyen kurallarına dikkat edilmesi de gripten korunmak için tesirli tedbirlerdir.

Sağlıklı bireylerde umumiyetle bir hafta içinde güzelleşen grip, riskli kümelerde ise ağır klinik tablolara velev vefata yol açabilmektedir. Yerküre Sıhhat Örgütü’nün de tavsiyesi doğrultusunda, risk kümesindeki 65 yaş üstü vatandaşlarımızın, 6 aylık-2 yaş arası bebeklerin, gebelerin, ölçüsüz kilolu olanların, huzurevi, bakımevi üzere ortamlarda yaşayanların, astım, böbrek, şeker, kalp üzere kronik illeti olanların, çeşitli illetler nedeniyle bağışıklık sistemi ağırlıklanmış insanların grip aşısı olmalarını öneriyoruz.”

“Grip tedavisinde antibiyotiklerin tesiri yoktur”

Koca, grip aşısının her yıl yeni hazırlandığını ve bir evvelki yılın aşılarının kullanılmadığını vurgulayarak, “Bu yıl için üretilen grip aşılarının eczanelere ve tüm sıhhat kuruluşlarına dağıtımına birkaç gün içinde başlanacaktır. Grip aşısı, risk öbeğindeki kimselere tabip reçetesi ile fiyatsız yapılmaktadır.” tabirlerini kullandı.

Gribin, tedavisi olan bir hastalık olduğuna dikkati çeken Koca, kelamlarına şöyle devam etti: “Belirtilerin ortaya çıktığı birinci 48 saat içerisinde başlanan tedavi daha tesirli olmaktadır ve doktor önerisi ile antiviral ilaçlar kullanılabilir. Dinlenmenin yanında bol likit alımı da tedavi sürecini kısaltmaktadır.

Bilhassa altını çizmek isterim ki grip tedavisinde antibiyotiklerin tesiri yoktur. Grip marazının etkeni virüslerdir ve virüsler antibiyotik ile tedavi edilmezler. Vatandaşlarımızdan bu hususta tabiplere ısrarcı olmamalarını rica ediyor, sağlıklı günler diliyorum.”

ANKARA (AA)

Kaynak Sözcü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kaçak elektriği önleyen panoyu söktüler

Dağıtım ortamında bulunan vilayetlerde kayıt dışı tüketimi yüzde 80’den yüzde 54’e indiren Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, Nusaybin ...

Makyaj malzemesi sandığı yapıştırıcıyla gözlerini yapıştırdı

Hadise, merkez Osmangazi kazasında meydana geldi. Edinilen malumata nazaran, 3 yaşındaki Havvanur A., mektepten dönen ablasının çantasını ...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener grup toplantısında

Akşener'in konuşmasından satır başları:Dün devletimizin muhatap kılındığı küstahlık, yaşadığımız tüm tartışmalarımızın artta bırakılmasını ...

Sağlık Bakanı açıkladı: Grip aşıları ne zaman dağıtılacak?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı yazılı açıklamada, örtülü meydanlarda daha çok vakit geçirilen kış aylarında, başta mevsimsel grip olmak ...

Recent Comments