Prostat Nedir?

Prostat Belirtileri Nelerdir?

Prostat belirtileri ve tedavi yöntemlerine geçmeden önce Prostat hastalığı nedir? Nasıl başlar biraz bundan bahsedelim.

Prostat Kanseri ve Prostat Tedavisi Hakkından Bilinmesi Gerekenler

Prostat, tek başına bir hastalık olarak görülmemektedir. Bu yazımızda sizlere Prostat nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi Nasıldır ve Prostat kanseri hakkında bilmeniz gereken konulara değinerek, Prostat nedenleri ve Prostat tedavisi hakkında faydalı olacak bilgiler sunacağız.

Prostat hastalığı genelde erkekler de meydana gelmektedir, iyi huylu prostat yaş ilerledikçe meydana gelmekte ve gelişmesi oldukça normal bir durum olarak açıklanmaktadır.

Prostat nedir; Prostat erkeklerin üreme sistemlerinin bir parçasıdır, boyutsal olarak cevize benzeyen küçük bir salgı bezdir. İdrar torbasının altında ve kalın bağırsağın yani rektumun önünde yer alır.

Prostat hastalığı nedir?

Prostat belirtileri ve tedavi yöntemlerine geçmeden önce Prostat hastalığı nedir? Nasıl başlar biraz bundan bahsedelim.

Prostat hastalığı nedir?Prostat belirtileri ve tedavi yöntemleri, Fenomen Haber Sağlık

İdrar yolunun başlangıç kısmını kalın bir yüzük gibi saran prostat salgı bezinin görevi, meniyi oluşturan sıvının yaklaşık %20’lik kısmını salgılamak ve spermin dışarı atılmasını sağlamaktır.

Prostat nasıl başlar, temelde prostatın büyümesi ve prostat iltihaplanması yani Prostatit olmak üzere 2 ayrı şekilde görülür;

Halk arasında Prostat hastalığı olarak adlandırılan iyi huylu prostat büyümesi olarak ta bilinmektedir.

Kötü huylu prostat ’ın ileri derecede büyümesi ile başlamaktadır. Bu durum prostat kanseri olarak bilinmektedir. İyi huylu prostat büyümesinin nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak genelde 40 yaşından büyük erkeklerde yaşın ilerlemesine bağlı olarak görülmektedir.

Prostat hastalığınız iyi huylu büyümesi mi? “BPH” veya prostat enfeksiyonu mu? Yada “Prostatit” kanser mi?

Prostat hastalığınızın bunlardan hangisi olduğunu anlayabilmeniz için, öncelikle Prostat muayenesi olmanız gerekmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda 60 yaşındaki erkeklerin yaklaşık %50 sinde iyi huylu prostat büyümesi görülür iken, 80 yaşındaki hastalarda ise prostat büyümesi görülme oranı %90 ‘nı bulmaktadır.

Prostat belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Prostat belirtileri kişiye göre değişebilmektedir. En sık görülen prostat belirtileri aşağıda yer alan maddeler ile sıralanmıştır. Eğer sizde yada bir yakınınızda bu belirtiler var ise tedavi yöntemleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  • İdrar yapmaya başlamada zorluklar yaşama
  • İdrarın kesik kesik gelmesi
  • Sık idrar yapma gereksinimi
  • Acil idrar yapma ihtiyacı, sıkışma
  • İdrar çıkarmak için zorlanma ve ıkınma gerekmesi
  • İdrar yapılırken yanma hissi idrar yaparken zorlanma, yanma ve ağrı
  • İdrarın tam olarak boşaltılamaması
  • İdrar akımının azalması
  • İdrar birikme hissi sebebiyle geceleri uykudan uyanma ihtiyacı,
  • İdrarda kan görülmesi

Prostat Tedavisi

Tıbbın genişlemesi ile Prostat tedavisi imkanları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir, ilaç tedavisi ve ameliyat en yaygın Prostat tedavi yöntemleri ‘dir.

Prostat büyümesi erkeklerde ilerleyen yaşlarda sık sık görülen bir durum olmasına rağmen, kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemesine neden olmamaktadır. Genel olarak Prostat önemsenmez, Fakat siz siz olun Prostat tedavisi yöntemlerini gözünüzde büyütmeyin.

Prostat büyümesinden kurtulmak için mutlaka ve mutlaka uzman kontrolünde ki kişiye muayene olarak, size en uygun tedavi yönteminin uygulanması ile kısa sürede sağlığınıza kavuşun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here