Karadeniz’de 1 Eylül’de başlayan av döneminde balıkçılar palamuttan umduğunu bulamadı. Torik ve palamudun dilim dilim kesilerek salamura edilmesi olan lakerdanın kilosu ise palamudun az olması nedeniyle yükseldi. İki kiloluk lakerdalar 200 liradan tezgahlarda satışa sunuldu.

Sinop’ta 25 yıldır balıkçılık yapan İbrahim Gündoğdu, yaptığı açıklamada, evvelki yıllara orantıyla bu dönem daha az palamut ve torik balığı avlandıklarını belirterek tuzlu balık imalatına geç başlamak zorunda kaldıklarını söyledi.

“TALEPLERİ KARŞILAMAMIZ PEK MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR”

“Geçtiğimiz yıl adeta palamut ve torik bolluğu yaşanırken vatandaşlarımız ucuz lakerda yedi. Vilayet dışından gelen ağır talepleri bu yıla kadar karşılıyorduk fakat bu yıl balığın az olması ile gelen talepleri karşılamamız mümkün görünmüyor. Az ölçüde yaptığımız lakerdaları ise mütemadi müşterilerimize vermek zorunda kalıyoruz. Evvelki dönem kavanozu 150 liradan satılan lakerdaları bu dönem 200 liradan satışa sunduk. Üç kilogram bir torik temizlenip dilimlendikten sonra kavanozda net 2 kilogram geliyor ve bu da fiyatı etkiliyor.”

Lakerda prodüksiyonunun çok zahmetli olduğunu aktaran Gündoğdu, şunları kaydetti:

“Her sene kesinlikle lakerda yapmaya çalışıyoruz zira kişisel olarak lakerda talep eden vatandaşlarımız var. Onların talep ve isteklerini karşılıksız bırakmak istemiyoruz. Lakerda şahsi bir tat, hususî bir lezzet. Vatandaşların ilgisinden mutluyuz. Talep devam ettiği sürece ve balık olursa yapmaya devam edeceğiz.”

AA

Kaynak Sözcü

Yorumunu buraya yazabilirsiniz!

Please enter your comment!
Please enter your name here