Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) donelerinden derlenilen haberlere nazaran, otomotiv sanayisinin ihracatı temmuzda bir evvelki yılın tıpkı ayına kıyasla yüzde 5 artış gösterdi.

Geçen ay elde edilen 2,9 milyar dolarlık satış, otomotivde 2019’da aylık bazda en yüksek ihracat rakamı oldu. Bu ihracat verisi birebir devirde otomotiv sanayisinin tarihinde aylık bazda ulaşılan dördüncü en yüksek dış satış rakamı olarak kayıtlara geçti.  Temmuzda binek arabalar ve otobüs, minibüs, midibüs ihracatında yaşanan artışlar, bölüm ihracatına olumlu yansıdı. Türkiye’nin dış satışında birinci sırada nokta alan otomotiv sanayisinin devlet ihracatından aldığı hisse da yüzde 18 olarak gerçekleşti.

– Hollanda’ya yüzde 131, ABD’ye yüzde 55 artış 

Geçen ay, Türkiye’nin otomotiv ihracatında Almanya, 413,6 milyon dolarla en çokça dış satış yapılan devlet oldu. Bu devlete yönelik ihracat, bir evvelki yılın tıpkı ayına kıyasla yüzde 5 arttı.  Otomotivde 2. büyük pazar olan Fransa’ya ihracat yüzde 20’lik artışla 385,8 milyon dolara yükseldi. Üçüncü sıradaki İtalya pazarında ise 269,2 milyon dolar dış satışla yüzde 6’lık artış elde edildi. Kesimde, temmuz ayında değerli pazarlardan Hollanda’ya yüzde 131 artışla 146,2 milyon, ABD’ye yüzde 55 yükselişle 138,3 milyon ve Polonya’ya da yüzde 37 artışla 109,5 milyon dolar ihracat artışları yaşandı.  ABD’ye ihracat artışında, kolun alt eser öbeğindeki binek arabalarda yüzde 343, otobüs, minibüs ve midibüsteki yüzde 100’e ulaşan yükselişler tesirli oldu.  Hollanda’ya kolun alt eser kümesindeki eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlardaki yüzde 319, binek arabalardaki yüzde 68’lik dış satış artışları da dikkati çekti.– Ocak-temmuz rakamları

Türkiye’nin otomotiv ihracatında en çokça hisseye sahip Almanya’ya yılın 7 ayında geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 8,5 azalışla 2 milyar 612 milyon dolar dış satım yapıldı. Yeniden birebir devirde 2. büyük pazar olan Fransa’da da yüzde 4 artışla 2 milyar 156 milyon dolarlık ihracata imza atıldı.  Ocak-temmuz devrinde değerli pazarlardan Hollanda’ya yüzde 18 yükselişle 661 milyon dolar, ABD’ye yüzde 14 artışla 631 milyon dolar, Polonya’ya yüzde 7 artışla 680 milyon dolar ve İsrail’e yüzde 25 yükselişle 426 milyon dolarlık ihracat rakamlarına ulaşıldı.

Türk otomotiv sanayisinin, temmuzda en çokça ihracat yaptığı birinci 10 devlete satılan eserlerin dolar bazında bedelleri ve geçen yılın tıpkı ayına nazaran değişim nispetleri şöyle:

(AA)

Kök : https://www.sozcu.com.tr/2019/otomotiv/otomotiv-ihracatinda-hollanda-ve-abd-dopingi-5286031/ 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here