KYK burs ve kredi müracaatları şimdi başlamadı. Önümüzdeki birkaç ay içinde başlaması öngörülüyor. KYK, kredi ve burs fiyatlarına her yıl artırım yapıyor.416 bin 775 talebeye burs, 1 milyon 194 bin 833 mektepliye kredi olmak üzere yekun 1 milyon 611 bin 608 talebeye maddi destek veriliyor.

Burs/kredi müracaatları hangi tarihte başlamaktadır, müracaat süreci ve kıymetlendirme nasıl yapılmaktadır?

Burs/kredi müracaatları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan mekteplilerin kimliği ile birlikte PTT bürolarına giderek kesinlikle e-devlet şifresi almaları yahut gayri e-devlet giriş metotlarından birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Müracaat sırasında mektepliden ekonomik, çevre ve eğitim durumuna ait haberler talep edilmekte ve bu malumatlar kamu kurumlarından alınan datalar ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan kıymetlendirme sonucunda bütçe durumuna nazaran belirlenen sayıda talebeye burs verilmekte, durumu mevzuata münâsib öbür tüm talebelere ise tahsil kredisi verilmektedir.

Burs/kredi başvurusu yaptıktan sonra ne yapılması gerekmektedir?

Kıymetlendirme sonucunda burs yahut kredi tahsisi yapılan talebelerin yapacakları iş ve süreçler sonuç açıklama sahifesinde ayrıntılı olarak mekan almaktadır. Burs yahut kredi almaya hak kazanan talebelerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay süreci ekranında mekan alan “taahhütname onayı” yapmaları gerekmektedir.

Öncelikli olarak burs verilecek mektepliler kimlerdir?

Şehit evlatları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)

Gazi evlatları, (Gazi bekar ise kendisi)

Sıhhat şurası raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen mektepliler,

Ana ve pederi vefat etmiş olanlar,

Lise ve dengi tahsillerini Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar.

Burs hangi durumlarda kesilmektedir?

Başarısız olma,

Tedrisat kurumundan ayrılma, çıkarılma yahut süreksiz olarak uzaklaştırılma

Vazgeçme, müsaade alma, kayıt dondurma,

Talim kurumunun kapatılması,

Kurum yurtlarından vadesiz çıkarılma cezası alma,

Kesin kararla mahkûm olma hallerinde mekteplilerin bursu kesilmektedir.

Kredi hangi durumlarda kesilmektedir?

Talim kurumundan ayrılma, çıkarılma yahut muvakkat olarak uzaklaştırılma,

Vazgeçme, müsaade alma, kayıt dondurma,

Sıhhat sebebiyle tedrisat kurumuna devam etmeme,

Talim kurumunun kapatılması,

Kurum yurtlarından vadesiz çıkarma cezası alınması,

Kesin kararla mahkûm olma hallerinde talebelerin kredisi kesilmektedir.

Lise ve dengi tahsillerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,

Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Idare Heyeti tarafından belirlenen kıstaslara nazaran Amatör ulusal sporcu olan mektepliler,

Birinci kez burs/kredi alacak talebelerin taahhütnamelerini nasıl ve ne hengam düzenlemeleri gerekmektedir?

Kıymetlendirme sonucunda burs yahut kredi tahsisi yapılan talebeler Kurumun yurtkur.gsb.gov.tr internet adresinden ilan edilmektedir. Burs yahut kredi tahsis edilen 18 yaş ve üzerinde olan mektepliler taahhütnamelerini www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden Kurum linkine ulaşarak e-devlet şifreleri ile; 18 yaşından küçük talebeler, taahhütnamelerini www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden Kurum linkine ulaşarak ana yahut pederin e-devlet şifresi ile veli onayı verildikten sonra kendi e-devlet şifreleri ile 15 yaşından küçük ya da ana ve pederi olmayan mektepliler ise ana yahut pederleri şayet her ikisi de yoksa kanunu vasileri ile birlikte kendilerine en yakın Yüksek Tahsil Kredi ve Yurtlar Kurumu Vilayet Müdürlüklerinden rastgele birine evrakları (kimlik, vasi kararı vb.) ile giderek taahhütnamelerini onaylayabilir.

Taahhütnamesini onaylamayan talebelere burs yahut kredi verilmeyecek olup ayrıyeten bildirim yapılmayacaktır.

Kaynak Sözcü

Bu bahis Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here