Bir süredir gündemi meşgul eden konulardan bir tanesi olan Kimlik, pasaport ve ehliyet işlemlerinin nüfus müdürlükleri tarafından yapılacağı konusu bugün itibari ile başladı. Bugünden itibaren bu işlemlerle ilgili olarak nüfus müdürlüklerine başvurulacak.

Eskiden Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilen bu belgeler 28 Mart tarihinde yapılan törenle nüfus müdürlüklerine geçmişti. 2 Nisan tarihi itibariyle de resmi olarak bu hizmetlerin verilmesine başlandı. Artık pasaport ve ehliyet nüfus müdürlükleri tarafından verilecek.

Çipli Yeni Kimlikler

Kimlik, pasaport ve ehliyet işlemleri ile ilgili olarak vatandaşlar ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezinden veya randevu.nvi.gov.tr adresinden randevularını alarak bu işlemleri gerçekleştirebilecekler. Randevu sistemi sayesinde de vatandaşların nüfus müdürlüklerinde beklemelerine de gerek kalmayacak. Sistemin ne kadar doğru işlediğini kısa bir zaman içinde görebileceğiz.

Kimlik, Pasaport ve Ehliyetlerde Yeni Dönem

Ücretler Bankalara Ödenecek

Pasaport ve ehliyet alacaklar bu işlemler için gereken ücretleri bankalara yatırıp bankadan aldıkları dekontlarla nüfus müdürlüklerindeki işlemlere başlayabilecekler. Bununla birlikte nüfus müdürlüklerine fotoğraf, parmak izi ve imza verilecek. 60 milyon kişiye verilecek olan bu yeni kimlikler için kullanılan yazılımlar da tamamen yerli yapım. Nüfus müdürlüklerine verilecek olan parmak izi ve imza gibi bilgiler artık aynı kişi için her yerde kullanılabilmesi için saklanacak. Yeni kimliklere sahip olmak için 18,50 TL, pasaport için 108 TL ve ehliyet için de 134 TL ödenmesi gerekiyor. Bu uygulama ile hali hazırda 503 olan pasaport başvuru noktası ise 761’e çıktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here