Ülkemizde en çok tüketilen içeceklerin başında kahve geliyor. Bu durum son yıllarda ülkemizde açılan kahve temalı dükkanlar sayesinde oldukça arttı. Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde Starbucks başta olmak üzere 4 kahve temalı mağazaya “Kanser Uyarısı” getirilmişti. Bu olay tüm dünyada insanların akıllarına kahve kanser yapıyor mu sorusunu getirmeye yetti.

Kahve doğada bulunan gıdalardan bir tanesi. İnsanlarla birlikte doğada da kahve tüketen bazı canlılar var. Kahvenin doğada olduğu haliyle kansere neden olmasının çok zor olduğu bilinen bir gerçek. Amerika’da yapılan araştırmalar da kahvenin işlenme aşamasında sağlığa zararlı bir hale geldiğini ortaya koyuyor. Hepimiz kahvenin kavrulduğunu biliyoruz. İşte bu kavrulma aşamasında ortaya kimyasal bir bileşen çıkmakta. Bu bileşenin insan sağlığına olumsuz bir etki yaratacağının kahve mağazaları tarafından bilinmesine rağmen müşterilere bu konuda bir bilgilendirme yapılmaması Amerikan yerel mahkemesini harekete geçirdi.

Kahvenin Yıllardır Kalbe İyi Geldiği Bilinmekte

Kahve Kavruluyor Ama…

Kahve, kavrulma aşamasındayken ortaya akrilamid adında kimyasal bir madde çıkmakta. Bu madde aynı zamanda daha başka gıdalarda ve sigara dumanının içinde de bulunan bir kimyasal. Bu madde ile ilgili olarak geçmişte yapılan deneylerde, akrilamidin farelere fazla dozda verildiğinde fareler üzerinde kanser türlerinin ortaya çıktığı gözlemlenmiş.

Buzlu Kahve

Kahve kanser yapıyor mu sorusu bir tarafa dursun, geçmiş yıllarda yapılan araştırmalar kahve içmenin insanlar için yararlarını da ortaya koymuştu. Kahvenin prostat, karaciğer kanseri, koroner kalp yetmezliği, inme gibi rahatsızlıklar karşısında ölüm riskini en aza indirdiği kanıtlanmış bir durum. Amerika’da açılan davanın nasıl sonuçlanacağı ülkemizde çok fazla Starbucks mağazası olduğu için bizleri de yakından ilgilendiriyor.

Bu Haberle ilgili ne düşünüyorsun ?