Amsterdam’ın birinci bayan belediye yöneticisi olan Halsema, mahallî AT5 kanalına yaptığı açıklamada, bayan ve eşcinsel zıddı görüşleri nedeniyle son periyotta ağır tartışmalara neden olan camilere ait rahatsızlığını lisana getirdi.

Halsema, imamların, hatunları aşağılayan, eşcinselliğin günah olduğunu savunan vaazlar verdiği camilere karşı harekete geçeceğini, bu çeşit olumsuz görüşlerde ısrar eden camileri ise kapatacağını vurguladı.

Amsterdam’ın inanç ve inancı yaşama özgürlüğü prensiplerini benimsediğini belirten Halsema, şunları söyledi:

“Ama biz köktendinciliğe hayır diyoruz. Fikirlerinizi diğerlerine dayatırsanız, hukukun üstünlüğüne karşı saldırgan bir tavır takımırsanız, o hukuk devleti tarafından korunamazsınız. Amsterdam’da anti-demokratik vaazların verildiği birkaç cami var. Onları yakından izliyoruz. Buna devam ederlerse bizimle önemli sorun yaşayacaklar.”

“SELEFİLERLE MASAYA OTURMAM”

BBC’nin haberine nazaran, Amsterdam Belediye Yöneticisi, tartışmaların odağındaki Selefi örgütleri ile işbirliği yapmayacaklarını da açıkladı. Halsema, “Eşit haklara değer duymayan kümelerle istişare geçmişte kaldı. Bayan ve erkek eşitliğini ciddiye almayan beşerlerle masaya oturmam” diye konuştu.

Belediye liderinin, radikal görüşlerin savunulduğu camileri kapatma açıklaması, sağ partiler tarafından olumlu karşılandı.

Muhalefetteki çevre demokrat çizgideki Emekçi Partisi (PvdA) ise Halsema’ya yansılı.

PvdA Amsterdam Bölge Yöneticisi Sofyan Mbraki, camileri kapatmanın yasal dayanağı bulunmadığını savunarak, ibadethaneler noktasına, vaaz veren imamlara yaptırım uygulanmasını istedi.

“HABERLER KAYGI VERİCİ”

Hollanda medyasının araştırmaları sonucu, Selefilerin denetimindeki camilerde hafta sonlarında evlatlar için düzenlenen kurslarda “toplumdan, eşitlik ve özgürlük unsurlarından uzaklaşmaya yönelten” dersler verildiğinin ortaya çıkması, tartışmaları daha da alevlendirdi.

Medyada nokta alan haberlere nazaran, hafta sonu kurslarında evlatlara, “kafirlerin, eşcinsellerin ve zina edenlerin öldürülmesi; Müslüman gençliğin, ‘kafir Hollanda’yı’ terkederek bir İslam devletine yerleşmesi gerektiği” üzere şeyler anlatılıyor.

Hükümet ortağı partiler, bu haberleri “endişe verici” olarak kıymetlendirdi.

Koalisyon ortakları Liberal Sağ Parti (VVD) ve Hıristiyan Birliği Partisi (CU), kanunların değiştirilerek, hafta sonu mektep ve kurslarının kontrol altına alınmasını istedi.

Kaynak Sözcü

Bu husus Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here