Hakiki İzmir Kumrusu

Herkes İzmir Kumrusunu tatmasa bile adını bir kere duymuştur. İzmir kumrusu yakın zamana kadar sadece İzmir’de tüketilen bir yiyecek olmasına karşın artık her şehirde tüketilen bir yiyecek oldu. Ancak İzmir ile özdeşleşen İzmir kumrusu biraz farkında olmayarak biraz da bilinçli olarak değiştiriliyor.

Pek çok kişi Kumru’nun içinde et olduğunu düşünür. Bu en büyük yanlışlıktır. Kumru’nun içerisinde kesinlikle et olmaz. Kumru sabah işe giderken özellikle zamanı olmayanların tükettiği bir kahvaltı yiyeceğidir. Bu yüzden içerisinde et yerine kahvaltıda yenen domates, peynir ve biber üçlüsü vardır. Kumru ekmeği de sadece kumru için yapılmış özel bir ekmektir. Kumru büyüklüğünde olduğu için adını da bu ekmekten almıştır.

İzmir dışında kumru adıyla satılan yiyecek. İçerisinde et bulunuyor.

Kumru Karıştırılıyor

Kumru konusunda insanların aklını karıştıran önemli bir nokta İzmir’de bir de İzmir Karışık Eritme adıyla başka bir yiyeceğin satılmasıdır. Bu yiyecek ise hamburger ekmeğinin içine salam, sosis ve sucuğun yanında eritilmiş kaşar peynir konulmasıdır. Bu kadar çok malzeme kullanıldığı için hamburger ekmeğinin içi tepeleme dolar ve yemesi de bir o kadar zor olur. İşte zamanla İzmir dışındaki şehirlerde İzmir kumrusu, İzmir Karışık Eritme haline dönüşmüş ve bu şekilde satılmakta. Bu yüzden de doğru Kumru imajı insanların akıllarında çok farklı bir şekilde yer etmiştir.

İzmir karışık eritme. Bilmeyenler Kumru ile karıştırıyorlar.

İzmir’e gelenlerin tüketmeleri gereken birkaç yiyecekten bir tanesi Kumru. Bununla birlikte İzmir Karışık Eritme ve Boyoz da İzmir’e yolu düşenler tarafından tadılmalı.

Bu Haberle ilgili ne düşünüyorsun ?