Vilayetler Bankası A.Ş. Mekansal Planlama Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan plan değişikliği, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından itirazlar için askıya çıkarıldı. İstanbul’un anayasası niteliğindeki 1/100 bin ölçekli Etraf Sistemi Planı ve alt ölçekli planlar değiştirilerek askeri alan imara açılmış oldu. Planı değiştirilen Arnavutköy Hadımköy’deki alan için hazırlanan raporda askeri alan olarak belirlenmiş olan 1 milyon 640 bin metrekarelik kaynak yeri, 22 Ocak 2019 tarihinde Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı (Jandarma Umumi Komutanlığı) arasında yapılan protokol kararlarına nazaran tatbik yapılmak üzere “Rezerv Yapı Alanı” (yeni konut alanı) olarak belirlendi. Rezerv yapı meydanı olarak belirlenen alan hadlerinin planlama çalışmaları kapsamında revize edilmesi muhtaçlığının doğması üzerine mülkiyeti kaynağa ve şahıslara ilişkin 25 adet ek taşınmaz da 8 Ağustos 2019’da rezerv yapı meydanına alındı.

“NİTELİKLİ SANAYİ SAHASI OLUŞTURULACAK”

Raporda, planlama ortamının bir kısmındaki askeri yerin taşınması ile birlikte büyük ölçüde kamu mülkiyetinde bulunan ortamın ‘sanayi ve depolama alanı’ olarak kullanılmasının hedeflendiği açıklandı. Raporda, “İstanbul umumunda küçük sanayi ortamları ve öteki sanayi meydanları dışında apartman altı üzere ortamlarda faaliyet gösteren imalathane, küçük sanayi işletmeleri ve konut ortamları tesir meydanında konum alan küçük sanayi tesislerinin kent dışına alınarak bütüncül ve sanayi tesislerinin bütün gereksinimlerini karşılayabilecek kapasitede ve bu meydanlara hizmet edecek fonksiyonların nokta aldığı nitelikli bir sanayi yeri oluşturulması hedeflenmektedir” denildi.

2 BİN 330 İŞLETME MEKAN ALACAK

Arazi; askeri sahalardan çıkartılarak ‘sanayi tesis sahası, açık spor tesisi, akaryakıt istasyonu, belediye hizmet meydanı, diyaneti tesis, kreş-bakımevi, meydan, turizm ortamı, otopark, park, pasif yeşil alan, resmi kurum ortamı, sıhhat tesis ortamı, çevre tesis yeri teknik talim yeri, ticaret ortamı, tır parkı, yol’ olarak tekrar planlandı.

KONUT ORTAMI BULUNMUYOR

1 milyon 640 bin metrekarelik planlama yerinin 1 milyon 50 bin metrekarelik kısmında 2 bin 330 adet işletme nokta alacak. Sanayi tesis ortamında 25 bin 597 kişinin istihdam edileceği, bu istihdama ek olarak yüzde 15 nispetinde ziyaretçi nüfusunun planlama meydanında bulunacağı öngörüsü ile yekun gündüz nüfusunun 29 bin 436 kişi olacağı öngörülüyor.Planlama sahasında önerilen ana fonksiyon ‘Sanayi Alanı’ olacak. Planda, bu fonksiyonun yanında ticaret sahaları, donatı ortamları, açık ve yeşil meydanlar üzere sanayi yerlerini destekleyici fonksiyonlar önerildi. Planlama meydanı içerisinde konut yeri bulunmuyor.

Kaynak Sözcü

Bu bahis Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here