İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, yaptığı yazılı açıklamada, Netanyahu’nun ‪17 Eylül’de yapılması planlanan umumi seçimleri kazandığı takdirde Garp Şeria’daki Ürdün Vadisi ile yasa dışı yerleşim ünitelerini ilhak edeceğine ait açıklamalarını kıymetlendirdi. İran’ın yapılan açıklamayı kınadığını aktaran Musevi, kimi Arap devletlerini Netanyahu ile müttefik olmakla suçladı ve bunun siyasetlerini pratiği için İsrail’e fırsat tanıdığını savundu.

Musevi, ‘Netanyahu’nun oy alabilmek ve iktidarda kalabilmek ismine bir gün İran’a suçlamalar yönelttiği gayrı gün ise Filistin’in kalan kısımlarını ilhak etme vaadinde bulunduğuna’ işaret etti.

Bakanlık Sözcüsü başkaca İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) 15 Eylül Pazar günü yapılması beklenen harika toplantısıyla ilgili ‘ülkesinin, İsrail’in Filistin’deki tecavüz ve yayılmacılığının önlenmesi için İslam devletleri topluluğu tarafından atılacak her türlü adımı destekleyeceğini’ söz etti.

Netanyahu, 17 Eylül’de yapılacak erken seçim öncesi düzenlediği basın içtimasında, tekrar seçilmesi halinde “kısa müddet içinde” Garp Şeria’da konum alan Ürdün Vadisi’nin ABD idaresiyle koordineli biçimde ‘İsrail’e ilhak edeceğini’ açıklamıştı.

Netanyahu, 9 Nisan’daki umum seçimler öncesi seçimi kazanıp koalisyon hükümetini kurması halinde yeniden birebir vaatte bulunmuştu. (AA)

Kaynak Sözcü

Bu Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here