Günümüzde artık insanlar tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden temin etme yolunu seçiyorlar. İnternet üzerinden yapılan alışverişleri çok daha pratik, hızlı bir şekilde ve yerinizden kalkmadan yapabiliyorsunuz. Satın aldığınız ürün ayağınıza kadar geliyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişler ikiye ayrılmakta. Bir tanesi ürünün mağazasından ya da herhangi bir mağazadan direkt olarak sıfır ürün satın almak, diğeri ise ikinci el alışveriş yapılan sitelerden ürün satın almak. İkinci el alışverişin tehlikeleri, ürünün kendi internet sitesi üzerinden ya da sıfır alışverişin yapıldığı herhangi bir siteden yapılan alışverişten çok daha fazla.

İkinci el alışverişin tehlikeleri arasında en çok görülen olay dolandırıcılık olayları. İnsanlar ellerinde olmayan ürünleri ikinci el satışa izin veren siteler üzerinden ilan vermek suretiyle satışa çıkarıyorlar ve satın almak isteyen “kurbandan” ödemeyi önden yapmasını istiyorlar. Satışa sunulan aslında var olmayan ürün, olması gerekenden düşük bir fiyatta satıldığı için satın almak isteyen kişi bu fırsatı kaçırmamak adına önden ürünün parasını gönderiyor. Ancak kendisine ürün gitmediği gibi ürünü satan kişi de ortadan anında kayboluyor.

İnternet üzerinden ikinci el bir alışveriş sitesi

Sadece Satıcı Dolandırmıyor

İkinci el alışverişin tehlikeleri bununla sınırlı değil. Dolandırıcılar her geçen gün çok daha özgün taktiklerle ortaya çıkabiliyorlar. Dolandırıcılık sadece satıcı tarafından değil alıcı tarafından da yapılabiliyor. Herkesin bildiği gibi bu sitelerde “Güvenli Alışveriş” olarak bilinen bir de seçenek var. Alıcı ürünü almak için parasını sitenin havuzuna gönderiyor. Satıcı bundan haberdar ediliyor ve ürünü alıcıya kargo yapıyor. Alıcı ürünü aldıktan sonra istediği gibiyse paranın satıcıya verilmesi için site üzerinden onay veriyor. Ancak güvenli gibi görünen bu işlem de dolandırıcılık oldukça fazla görülmekte.

Online alışveriş kolay ama riskli

Daha çok cep telefonu gibi taklit piyasasının da olduğu ürünlerde kullanılan bu dolandırıcılık şeklinde dolandırıcı olan alıcı parasını havuza yatırıyor ve satıcı ürünü postalıyor. Alıcı ürün eline geçtikten sonra orijinalini alıp yerine taklit bir ürün koyup ürünü beğenmediğini söyleyip geri gönderiyor. Ürünün iade edilmesinden sonra satıcıya geri giden ürünün sahte olduğu çoğu zaman hemen anlaşılmıyor. Burada taklit ürünün gerçeğine ne kadar benzediği önemli bir konu. Sonrasında ise alıcı olan dolandırıcı hem orijinal bir ürüne sahip oluyor hem de parasını geri alıyor. Tabi ki yine hesabını kapatıp ortadan kayboluyor.

İkinci el alışverişin tehlikeleri her geçen gün birilerinin canını yakmaya devam ederken, bu konu hakkında işleyiş anlamında çok fazla açık bulunması dolandırıcıların bu açıklardan kolayca faydalanmalarına sebep oluyor.

Bu Haberle ilgili ne düşünüyorsun ?