HGS - Hızlı Geçiş Sistemi

HGS olarak kısaltılan Hızlı Geçiş Sistemi otoyollarda belirli noktalara kurulmuş yerlerde, otoyol kullanım ücretinin otomatik olarak kesilmesini sağlayan bir sistemdir. Sadece otoyol değil, köprü geçiş ücretleri de bu sistem aracılığıyla kişinin HGS hesabından kesilir. Herkesin kolaylıkla hatırlayacağı gibi bundan 10-15 yıl öncesine kadar otoyol ve köprü geçiş ücreti ödemek için köprü girişlerinde ve otoyolların bağlantı ve çıkış noktalarında bulunan gişeler de durularak nakit para şeklinde ödeme yapılıyordu. Ancak artık HGS sayesinde hem bu noktalar kaldırıldı hem de ödeme yapmak için araçların durmasına gerek kalmadı.

Aracın ön camına takılan HGS etiketi

Hızlı Geçiş Sistemi ile birlikte hem araç trafiğinin aksamasının önüne geçildi hem de zaman kaybı önlenmiş oldu. HGS ile benzer özelliklere sahip biraz daha eski bir sistem daha kullanımdadır. OGS yani Otomatik Geçiş Sistemi olarak bilinen bu sistem de benzer mantıkla çalışmakta ve halen ülkemizde kullanılmaktadır.

HGS ve OGS geçişleri. Nakit geçişler sadece geniş araçlar için kullanılıyor

HGS Nasıl Alınır?

HGS, PTT şubelerinden kolaylıkla alınabilmektedir. HGS almak için ruhsat veya kimlik ile birlikte başvurmanız durumunda sizlere verilmektedir. Tabi ki HGS alırken belli bir ücret ödenmesi gerekiyor. Bu ücret sizlere tanımlanmış olan HGS’nin içerisinde yüklenerek her kullanışınızda otomatik olarak düşmektedir. HGS alan kişiler kontrol ve hesaplama yapmadan geçiş yaptıkları için bakiyelerini öğrenmekte isteyebilir. Bunun için ise internet üzerinden https://hgs.epttavm.com/sorgula adresine giriş yaparak, buradan hem sorgulama hem de bakiye yükleme işlemi yapabilirsiniz.

Bu Haberle ilgili ne düşünüyorsun ?