Mercedes markasının eser gamında daha evvel konum almayan bir model olan A Serisi Sedan, aşina olduğumuz A Serisi’nin alt yapısı üzerine inşa edilmiş ama gövde olarak daha geniş bagaj hacmi sunan bir dizayna sahip versiyonu.

Arabaya önden baktığınızda A Serisi’nin standart versiyonundan hiç bir farkının olmadığını fark ediyorsunuz. Lakin kardeşi CLA’ya nazaran tasarımı farklı olan farları, motor kaputu ve tamponu çabucak bu arabanın CLA olmadığını fark ettiriyor.

Aracın yanına geçtiğinizde ise C sütunundan sonra arabanın sedan olmasını sağlayan kısım derhal gözünüze çarpıyor. Bu ekstra kısımla birlikte araba standart A Serisi’nden 130 mm daha uzun. Başkaca bagaj hacmi de 40 litre daha fazla…

Yan profilden A Serisi ile CLA’yı karşılaştırdığınızda ise bilhassa C sütununun olduğu kısım aradaki farkı rahatlıkla gösteriyor. CLA’nın C sütunu fastback üzere tasarlanmışken A Serisi Sedan’da durum daha ziyade klasikleşmiş sedan formunda.

Arabanın ardına baktığınızda ise hatchback modelden büsbütün farklı olan stoplar ve bagaj aracın sedan gövdesini destekliyor.

Bu kısımla arabası CLA ile kıyasladığınızda fark daha belirginleşiyor. CLA’nın stop öbekleri A Sedan’a nazaran daha farklı. Ayrıyeten CLA’nın bagaj kapağının eğimli yapısı A Sedan’da daha dik bir duruşta.

A Serisi Sedan’ın boyutlarına bakacak olursak araba 4549 mm uzunluğa, 1796 mm genişliğe ve 1446 mm yüksekliğe sahip. Dizel motor ve otomatik şanzımanlı olan versiyon olan test aracımızın tartısı ise 1380 kg.

Bu detayları bir kenara bırakıp arabanın içine göz attığınızda ise yeni Mercedes kokpiti çabucak size merhaba diyor. Bu yeni dijital kokpit iki ana ekrandan oluşuyor. Biri gösterge tablosunu gösterirken gayrısı arabanın multimedya ekranı hizmetini tarafına getiriyor. Her iki ekranında boyutları 10.25 inç büyüklüğünde.

Mercedes kabinde yaşattığı bu devrimle birlikte A Serisi Sedan modelinde bile onlarca alternatifi olan ambiyans aydınlatmasını sunuyor. Başkaca vites kolunun olmasına alışkın olduğumuz noktada multimedya ekranını denetim edebileceğiniz bir dokunmatik panel bulunuyor. Yapmanız gereken süreci işaretleyip bu yüzeye dokunarak süreci gerçekleştirebiliyorsunuz. Alışması biraz vakit alıyor lakin alıştıktan sonra her işinizi buradan görebiliyorsunuz.

A Serisi Sedan’ın içinde tasarımsal olarak kardeşi A Serisi’nden pek farklı bir detay yok. Lakin CLA’ya nazaran münhasıran art koltukların hem diz hem de baş uzaklığı açısından daha rahat olduğunu söylememde yarar var. CLA daha ziyade coupe ve bu detayla birlikte sportifliği bünyesinde barındırırken A Serisi Sedan daha ziyade klasik çizgilere ve hacme sahip diyebilirim. Ek olarak sedan gövdeli A Serisi’nin aks uzaklığı 2729 mm uzunluğunda.

Gelelim A 180d Sedan’ın kalbine. Mercedes’in kompakt eser gamından hatırlayacağımız bu dizel ünite 1.5 litrelik hacme sahip. 116 beygir güç ve 260 Nm tork üreten motorun aktarma vazifesini ise 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman alanına getiriyor. Bu şanzıman sayesinde araba 0’dan 100 km/s sürate 10.6 saniyede ulaşırken kent içi ve uzun yol karma olarak 4 lt / 100 km yakıt tüketimini kullanıcısına sunuyor.

Arabası kullanma fırsatı bulduğum 1 hafta boyunca hem kent içi hem de kent dışı kullanma fırsatım oldu. Ortalamaların biraz üzerinde seyrettiğim seyahat vadem boyunca araba bana 6.1 lt / 100 km üzere bir yakıt tüketim kıymeti sundu. Gelgelelim ortalama suratım ve kullanma biçimimin ekonomik bir üslupta olmadığını açıkça tekrar belirtmek isterim. Şayet kendinizi “en az yakıtı ben tüketeceğim” biçimde şartlarsanız A 180d size bunu yapma imkanını sahiden veriyor.

Arabası kullandığım müddet boyunca deri koltuklar, şayet araç içerisinde ziyade devir geçirirseniz canınızı biraz sıkabiliyor. Bunu engellemek içinse sık sık mola verebilir ya da sırtınızı çokça terletmeyecek şekilde hava alan tişörtler tercih edebilirsiniz.

A180 d Sedan’ı kullandığım vade boyunca arabanın yol, motor ve rüzgar sesi yalıtımına hayran kaldım. Mahsusen bir evvelki hafta kullandığım CLA’ya nazaran bile 2 kat daha sessiz olan kabin araç içinde geçirdiğiniz vaktin kalitesini arttırıyor. Araç ile geçirdiğiniz hengam arttıkça kompakt sınıftan daha üst bir sınıfta taraf aldığını istemsizce düşünüyorsunuz. Zira A Serisi Sedan teknoloji ve konforuyla kullanıcısına bu durumu rahatlıkla sunuyor.

Herkesin merak ettiği en değerli noktalardan biri olan fiyat konusuna geldik. A Serisi Sedan devletimizde 1.5 dizel 116 beygir ve 1.3 benzinli 163 beygir olan iki motor seçeneğiyle satın alınabiliyor. Dizel motorlu arabanın başlangıç fiyatı 253 bin 200 TL olarak belirtilmiş. Benzinli motorlu versiyonun fiyatı ise 246 bin 100 TL’den başlıyor. Test aracımızın donanımında olan bir A 180d Sedan satın almak isterseniz de 303 bin 200 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Kaynak Sözcü

Bu mevzu Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here