Radyo ve Televizyon Üst Şurası Başkanlığınca, televizyon haberlerinde izleyicileri bilgilendirmek için haber bültenlerinde de akıllı işaretler kullanılması için çalışma başlatıldı. Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, yeni bir yayın periyodun girildiği sırada son devirlerdeki en büyük şikayetlerden olan şiddet ve şiddetin özensizce gösterimi konusunda medyadan azami hassasiyet beklendiği belirtildi.

Haberlerin umumide aksilikleri içerdiğine ait bir algıyla hareket edildiğine işaret edilen açıklamada, basın mensuplarına olumlu gelişmelerin de haber niteliği taşıdığı hatırlatıldı. Darp, gasp, her türlü silahın kullanıldığı hengameler, soygun ve cinayet üzere gazetelerin üçüncü sahifelerinde mekan alan haberlerin, ana haber bültenlerinin neredeyse tamamını kaplar hale geldiği vurgulanan açıklamada reyting tasasının asla insanlık onurunun önüne geçmemesi gerektiği belirtilerek, hatuna karşı şiddet başta olmak üzere yalnızca cinayet ve kötümser hikayeleri haberleştirmenin ve bu imgeleri hiçbir elemeden geçirmeden olduğu üzere yayınlamanın Türkiye’ye ve millete büyük haksızlık olduğu söz edildi.
Bu bahiste gelen vatandaş şikayetlerinde önemli nispette artış görüldüğü aktarılan açıklamaya, şöyle devam edildi: “Televizyonlarda bu kadar ağır olarak önümüze çıkan şiddet, maatteessüf topluluğun tamamını kuşatmış üzere gösterilmekte ve kişilerin hayatındaki güvenlik algılarını değiştirmektedir.

“Uluslararası medyanın çok evvelden bir standarda bağladığı irtihal, kaza ve şiddet hadiselerinin ekrana yansıtılma biçimine ait yayıncılarımızın gerekli tedbirleri almamasından ötürü haber programları ve bültenleri için yeni bir uygulamayı başlatıyoruz. Şiddet ve endişe içeren yayınların akıllı işaretleri belirlidir. Ne hengam ne biçimde yayınlanacakları düzenlenmiştir. Bugüne kadar umum izleyici kategorisinde görülen ve kişisel bir uyarıcı akıllı işaret kullanılmayan haberlerde, son devirlerde şiddet manzaralarının sıklıkla taraf alması ne yazık ki ailece izlenen bültenlerde, şiddet imgelerini içeren haberlerin yük kazanması yeni bir düzenlemeyi farz kılmıştır.”

Açıklamada, şiddetle alakalı münhasıran haber bültenlerindeki özensiz yayınların, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un yayın prensiplerinin sıralandığı 8’inci unsurunda mahal alan “Yayınlar, şiddeti özendirici yahut kanıksatıcı olamaz” unsuru çerçevesinde titizlikle takip edileceği kaydedildi.

Kaynak Sözcü

Bu husus Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here