Galatasaray Kulübü’nün eylül ayı olağan divan heyeti içtiması, bugün yapıldı. Içtimanın ahir konuşma yapan Galatasaray Lideri Mustafa Cengiz, tüm konuşmacılara topu olarak yanıt verdi.

Kulüp televizyonunun kapatılacağı argümanlarına karşılık veren Cengiz şu tabirleri kullandı: “Zamanın ve sabrımızın müsaade verdiği ölçüde yanıtlamaya çalışacağım. Biz Galatasaray TV’yi kapatmak değil, tam bilakis büyütmek istiyoruz. Yayıncı kuruluşa taş atmak istemiyorum. Geçen seri Erzurum maçında 2 puanımız gitti. O günden bu yana yayıncı kuruluşla aramız tam mealiyle yeterli değil. Biz Türk futbolunun marka pahasına yalnızca Falcao’yla değil, mahsusen orta alana yaptığımız aktarımlarla dehşetli ekte bulunduk. Camiamızı Allah utandırmasın. Biz utanabiliriz, camiamız utanmasın. Beğenilmeyen hane sahibi kişisi konut sahibi yaparmış. RTÜK’e gerekli başvuruyu yaptık. Hat kiralayabilir miyiz üzere düşünüyoruz. Bırakın Galatasaray TV’yi kapatmayı, ulusal ve karasal bütün yayınlarda nokta almasını istiyoruz. Galatasaray bir yerküre devi. Son 2 yılda da şaha kalktı. Benden evvelki bütün liderlerin eği var. Ömrümüz duruşma koridorlarında vefa eder mi bilmiyorum, tahminen Faruk yöneticimizi geçerim. TV’de işçi gece gündüz çalışıyor ve aldıkları ecirler çok düşük. Ailelerine devir ayırmadan çalışıyorlar. Hepsine sevgilerimi iletiyorum buradan.”

“LİSE DÜŞMANI YAFTASI YAPIŞTIRDILAR”

Galatasaray Lisesi’ne karşı bir duruşunun olmadığını kaydeden Mustafa Cengiz, “Bu idare lise düşmanı’ yaftası yapıştırdılar bize. Bunu kimi taraflarda duyuyorum. Liseyi övdüğümde, güreşteki üzere arttan dolanıp 2 puan almayı hiç düşünmedim. Bizim mülkiyeye 250 kişi alınır, 200 kişi mezun olurdu. Bizim arkadaşlarımızın birden fazla Galatasaray Lisesi mezunuydu. Ben liseli birini görünce iki defa seviniyorum. Hem liseli hem Galatasaraylı. Ben devlette çalışırken bütün gücümü kullandım, üye olamadım kulübe. Alp yönetici benim yakın arkadaşımdı, onunla konuştum lakin üye olamadım. Üyelik konusunda liseliler 400 üye de getirebilir. Ben 141 kardeşimiz geldiğimde ‘Bunu açmayın, aramızda kalsın’ dedim. Korktuğumdan demedim ancak bunu. Vukuat açığa çıkınca maatteessüf bizim denetimimizden çıktı. Ben o evlatları da çağırdım, baktım evlatlar bana vaziyetli. Liseyi kendi şahsî çıkarları için kullanan olursa, o menfaatçi kümelerin önünde dururum. Evvel insan diyorum” sözlerini kullandı.

“2 YILDA ALMADIK KUPA BIRAKMADIK, MALİ AÇIDAN BIRINCI DEFA KARA GEÇTİK”

İbra konusuna değinen lider Cengiz, “Sadece 8’inci husus için değil. Başka unsurlarda de çok ıstırabımız var. En başta da ibra konusunda. ‘Biz seçime gidersek seçilemeyiz, bu nedenle duruşmaya gidelim’ diye düşünmedik. Şampiyonluk yarışı var. Bugünkü kadar çetin ve bundan sonra daha da güç olacak. Ben şayet o gün bırakıp gitseydim, yüz yıl boyunca ardımızdan ‘Kaçtılar’ derlerdi. Tarih bizi yargılardı. Mali yandan olsaydı başım gözüm üzerine. Ancak bu türlü bir mali tablo varken yapmayın. Benim şayet siyasi, ideolojik bir ajandam varsa çıkın beni uyarın. Benim Dursun Özbek’le şahsî bir kavgam yok ki. Ben kendisinden rahatsız da değilim. Ben ibra olmayınca bana el de salladılar. Benim konuşmalarıma bakın, tek bir saygısızlık etmedim. Dursun dimağ avukatı Kaan beyefendisi arıyor, ittifaka uyulmazsa çarşamba konuşacağım diyor. Çıksın konuşsun, güya uygunsuz kasetimiz var. Ben burada Galatasaray Kulübü ismine konuşuyorum. Lakin önümdeki kişi bağlı kişi. Abdurrahim Bey’i eleştiriyorsunuz. Bizim ailemiz var, arkadaşlarımız var, en kıymetlisi sizler varsınız. Biz görmüyor muyuz bize edilen lafları. Ne beceriksizliğimiz kaldı ne vasatlığımız. Bazen en takdir ettiğim en sevdiğim beşerler içtimaî medyada yazıyor. Sizin teşekkürünüz bizi tatmin ediyor. Biz 2 yılda almadık kupa bırakmadık. Mali açıdan birinci sefer kara geçtik. 2 teftişten geçiyor bu kulüp. Bunlar yerkürenin sayılı denetçi kuruluşlarından. Dursun Başkan’ın makyaj çantası mı burası. UEFA bugün bize hürmet duyuyor, avukatsız, tercümansız savunma yapabiliyoruz, 147 milyon Euro borca karşın ceza almıyoruz. Bizi açtığımız yoldan Paris Saint Germain ve Türkiye’den diğer kulüpler gitti” dedi.

“RODRIGUES’İN PARASINI HALA ALAMADIK”

Kendilerine ‘ticaret bilmez’ eleştirisi yapanlara karşılık veren Cengiz, şöyle konuştu: “Bilmemek münferit bir şey. Ben derneğe, voleybola, basketbola para veriyorsam, cebimden vermiyorum. Nijerya’dan da almıyorum, bankadan alıyorum. Buna da bir nema ödüyorum. Biz geldiğimizde basketbolda aktarım yasağı vardı. 70 milyon TL borcu vardı. Futbolda da aktarım yasağı vardı. 5 gün vaktimiz vardı, hem aktarım yasağını kapattık hem Nagatomo’yu aldık. Rodrigues’i sattık fakat parasını alamadık. Adamlar bize ‘Bir konuma verdik, buradan gelecek parayla ödeme yapacağız’ dediler. Adam bir konuma geldi lakin biz hala paramızı alamadık. Dursun Bey’in ya da farklı bir yöneticinin güçlükle duruma düşmesi beni rahatsız eder. Hiçbir Galatasaraylının güç duruma düşmesini istemem.”

“ABDURRAHİM ALBAYRAK’IN CEZASINI MEDYADAN ÖĞRENDİK”

Abdurrahim Albayrak’ın para cezasına çarptırılmasını kıymetlendiren Mustafa Cengiz, “6222 birinci sefer birine uygulanıyor. Sevgili Abdurrahim’e uygulandı ve bizim de medyayla birlikte haberimiz oldu. Yanlışsız duvar yıkılmaz ve son gülen uygun güler diyoruz. Ben sertlik yaptım (Fatih Terim’in cezası hakkında), 150 gün ceza yedim. Lakin burada kürsüden şiddetle eleştirildim. ‘Bir Galatasaray Lideri ne konuştuğunu bilmeli, konuşurken haddini bilmeli ve ceza almamalı’ dediler. Bir arkadaşımız ‘Galatasaray’a neden 100 bin TL ödetiyorsun’ dedi. Bize sorsaydı, bunu bizim ödediğimizi söylerdik. Artık tahkimi bekliyoruz, inşallah düzelir” tabirlerini kullandı.

Lider Mustafa Cengiz, son olarak Galatasaray Lisesi’ne dair, “Galatasaray Lisesi, Galatasaray Spor Kulübü’ne sahip çıkar. Bu sınıflarda, bu avluda kurulduk. Tıpkı biçimde gerektiğinde Galatasaray Spor Kulübü de anavatanı olan liseye sahip çıkar” diyerek kelamlarını noktaladı.

Kaynak Sözcü

Bu husus Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here