Ana Sayfa Spor Haberleri Futbol Futbol Hakemi Olmak İçin Ne Yapılır?

Futbol Hakemi Olmak İçin Ne Yapılır?

Futbol hakemliği günümüzün gözde mesleklerinden bir tanesi. Futbol hakemi olmak kolaydır ancak hakem olduktan sonra başarı göstermek ve hayatınızın ne kadarını hakemliğe ayıracağınız konusunda kararlar vermek insanı daha çok zorlamakta. Bununla birlikte futbol hakemliği her zaman için en stresli mesleklerden bir tanesidir.

2016 yılına kadar profesyonel futbol hakemi olmak tam anlamıyla gerçek bir profesyonellik taşımıyordu. Bunun en büyük sebebi de hakemlerin kendi gerçek mesleklerini yaparken ikinci bir meslek olarak da hakemlik yapmalarıydı. Ancak 2016 yılından itibaren Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı kararlar Süper Lig hakemlerinin ikinci bir meslek yapmaları yasaklandı. Hakemliğe devam etmek isteyenler mesleklerini bıraktılar ve tam anlamıyla maaşlı olarak hakemlik görevlerini yapmaya başladılar. Bununla birlikte bunu kabul etmeyen hakemler de ya hakemliği bıraktılar ya da alt ve amatör liglerde hakemlik yapmayı kabul ettiler.

Futbol Hakemliği En Stresli Meslekler ARsında

1
Türkiye’de Hakem Olma Şartları Nelerdir?

Bayanlar da Hakemlik Yapabiliyorlar

Ülkemizde futbol hakemi olmak için 16-26 yaşları arasında olmak gerekmekte. Yaşı 18’den küçük olanlar ise ailelerinin izniyle hakemlik kurslarına başvuru yapabilmekteler. Hakem olmak isteyenler resmi sağlık kurumundan son 6 ay içinde alınmış rapor ve adliyelerden adli sicil kaydı, bir başka adıyla temiz kâğıdı almak zorundalar. Bu belgelerle birlikte Aday Hakem Başvuru Formunu da doldurarak oturdukları yerde bulunan TFF Hakem ve Gözlemciler Derneği’ne başvuruda bulunabilirler.

Bu aşamadan sonra adaylar açılan hakemlik kurslarına katılıyorlar. 3 ila 4 gün süren bu kurslarda hem videolu ve anlatımlı kural dersleri hem de bayraklı saha ve düdük çalışması yapılmakta. Bu kursu başarı ile bitirenler ise 1 yıl boyunca aday futbol hakemi oluyorlar. Bir yıl sonunda ise il hakemi olarak hakemliklerine devam edebiliyorlar. Ancak her aşamada bir üst seviyeye çıkmak için tekrar sınava girmek durumundalar.

Fenomenhttps://www.fenomenhaber.com/
Yurtdan ve Dünyadan Edindiğim Bilgileri ile Fenomeni olacağınız haberleri sizlere Ulaştıran yazarımız Fenomen Haberci sizler için her zaman Haber Peşinde. Dikkat.! Sizde % 💯 Fenomeni Olabilirsiniz ✌

Bu Haberle ilgili ne düşünüyorsun ?

Fenomen Haber

Tam 1 ton esrar ele geçirilmişti… O sürücü hakkında flaş karar!

 Batman'da alınan ihbar üzerine durdurulan bir TIR'da yapılan aramada,  plastik borular arasına gizlenmiş 1 ton esrar ele geçirilmesinin ardından ...