10 Eylül tarihinden itibaren basın mensuplarının ziyaretine açılan Frankfurt Araba Fuarı’nın sönük havası güne damgasını vurdu. Alman araba üreticilerinin hane sahipliğinde gerçekleşen ve o markaların yeni model, teknoloji üzere şovlarının oldu fuarda birinci günden bir gün evvel Volkswagen ID.3 modelini tanıttı.

Volkswagen’in yeni tam elektrikli arabası ID.3

ID.3 markanın elektrikli araba ailesinin giriş modeli durumunda. Araba kompakt ölçülerde ve Golf’ün ID ailesindeki bölgesini yansıtıyor.

Alman otomotiv devlerinden biri olan BMW ise fuarda M Division konsept modellerini öne çıkarttı. Bu arabalar markanın gelecek yıllardaki modelleri hakkında kıymetli detaylar taşıyor. Bilhassa şu an satışta olan modellerinin tümünün plug-in hybrid versiyonları markanın standındaki bölgelerini almıştı. Ayrıyeten markanın Coupe SUV segmenti yaratıcısı X6’nın da en yeni versiyonu sergilendi.

Küresel manada global ısınmaya dikkat çekmek isteyen çevreci aktivistler de fuar meydanın derhal dışında konumlarını almışlardı.

Alman arabası denildiği vakit birinci akla gelen markalardan biri olan Mercedes ismine yakışır bir kısımla araba severleri karşıladı. Marka stantta amiral gemisi olan S Serisi’nin elektrikli model ailesinde yan alacak olan EQS modelini tanıttı. Bu araba Mercedes’in elektrikli arabaları arasında tepede olan modeli olacak.

Mercedes markasının elektrikli eser gamında en tepede konumlandırdığı arabası EQS

Mercedes ayrıyeten standında kompakt eser gamında mahal alan yeni arabası GLB, A 35 AMG, CLA 35 AMG, GLC ve GLC Coupe, EQC üzere modellerini de sergiliyor. Bu modellere ek olarak Alman dev kompakt
sınıftaki iki değerli oyuncusu olan A ve B Serisi modellerinin hibrit versiyonlarını da tanıttı.

Volkswagen Kümesi çatısı altında bulunan premium araba üreticisi Audi ise yeni RS 7 ve yeni RS 6 modelleriyle dikkatleri üzerine çekti. Bu arabalarına ek olarak marka A1’in bölgeden yüksek modelinin de tanıtımını gerçekleştirdi.

Audi’nin elektrikli araba konsepti olan Al:Trail modeli de sergilenen ve dikkat çeken modeller arasındaydı. Bu elektrikli ve otonom olan arazi taşıtı her tekerlekte bulunan elektrik motorları
sayesinde markanın dört tekerlekten çekiş sisteminin gelişmişliğini gösteriyor.

Avrupa ve Türkiye’deki Civic üretimini durdurma kararı alan Honda ise küresel üretim ağını ve eser gamını yenileyeceğini geçmişte bıraktığımız periyotlarda duyurmuştu. Honda’nın Frankfurt Araba
Fuarı’nda tanıtımını gerçekleştirdiği en kıymetli arabası kent içi elektrikli aracıydı.

Honda, elektrikli aracının yanında hibirt teknolojisine sahip olan Jazz modelinin de tanıtımını gerçekleştirdi.

Hindistanlı TATA Grubu’nun çatısının altında mahal alan Jaguar Land Rover’ın en dikkat çeken ve merakla beklenen arabası Defender’ın tanıtımı da Frankfurt Araba Fuarı’nda gerçekleşti. Markanın efsane modeli olan Defender, 2. jenerasyonuyla eski versiyona benzeyen bir tasarımı yeni teknolojik donanımlarla harmanlayıp kullanıcısına sunuyor.

Ford’un ise Frankfurt’a sakladığı en değerli model B segmentine ilişkin olan Puma. Dinamik ve şık dizaynıyla öne çıkan araba mahsusen Avrupa üzere pazarlarda yükselişte olan B-SUV segmentinde rakiplerine korkutacak görselliğe sahip. Arabanın teslimatları ise 2020 yılında başlayacak.

Ford bu modelinin yanında Türkiye’de üretilen ve hibrit teknolojisine sahip olan Tourneo Custom modelini de standında tüm Avrupa’ya sergiliyor.

Lamborghini markasının birinci hibrit arabası olan Sian Frankfurt’ta dikkat çeken modeller arasındaydı. Sian markanın tarihinde ürettiği en güçlü yol arabası olma unvanına da sahip. V12 atmosferik motora sahip olan araba 819 beygir güç üretiyor!

Isminden hayli laf ettiren ve Türkiye’de üretilen bir modelden daha bahsedelim: Hyundai i10! Yeni i10 bir evvelki jenerasyonda olduğu üzere Türkiye’de üretilecek ve Avrupa’ya ihraç edilecek. Arabanın şık ve dinamik tasarımı halihazırda liderlik konumunda olmasını güçlendireceğe benziyor.

Türkiyeli yeni Hyundai i10

Hyundai’nin standında bir öteki dikkat çeken model ise Hyundai 45 konspt arabası oldu. Bu araba markanın gelecekteki değişiminin neye benzeyeceğine dair ipuçları verme özelliğine sahip.

İspanyol marka Seat’ta ise gözler Taracco büyük SUV modelinin üzerinde. Seat, Taracco’nun FR donanımlı hibrit motorlu versiyonunu Frankfurt’ta tanıttıktan sonra Cupra modelinin tam elektrikli konsepti olan Tavascan’ın da tanıtımını gerçekleştirdi.

Tavascan markanın gelecekte üreteceği spor arabaları hakkında detaylı ipuçları verirken elektrifikasyonun Seat nezdinde nasıl bir konumda olduğunu da gösteriyor. Tavascan 0’dan 100 km/s sürate
6.5 saniyede çıkacak. Araba 306 beygir güç üreten motora sahip olacak ve kullanıcısına 450 km’likte menzil sunacak.

Cupra Tavascan

VAG’ın çatısı altında bulunan Çek üretici Skoda ise elektrikli araba dönüşümünü anlatan modellerini fuarda sergiledi. Münhasıran artta bıraktığımız yaz mevsiminde tanıtılan ve markanın amiral gemisi olan makyajlı Superb’in hibrit motorlu versiyonu bu durumu özetliyor.

Skoda Superb Combi iV

Skoda ayrıyeten Kamiq SUV ve Scala modellerinin yeni donanımları olan Monte Carlo versiyonlarının tanıtımını Frankfurt’ta gerçekleştirdi.

Fuardaki bir gayri değerli durum ise MINI standındaydı. MINI tamamıyla elektrikli olan Cooper SE modelini standında sergiledi. Arabaya olan yüksek ilgilen fuardan evvel bahseden MINI başkanları arabanın satışlarından çok umutlu.

Kaynak Sözcü

Bu husus Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here