-1 C
New York
Pazar, Aralık 8, 2019
Ana Sayfa Oto Haber Ford Trucks’tan Batı Avrupa atağı!

Ford Trucks’tan Batı Avrupa atağı!

Ford Trucks, Ford’un yerküre genelindeki tek ağır ticari araç üretim merkezi olarak, küresel yarışmanın boyutlarını değiştiren araçlara imza atıyor.

Şirketin Türkiye’de sıfırdan geliştirerek ürettiği yeni çekicisi Ford Trucks F-MAX, geçen yıl IAA Hannover Milletlerarası Ticari Araç Fuarı’ndaki yerküre prömiyerinin akabinde 2019 Milletlerarası Yılın Kamyonu (ITOY) armağanının sahibi oldu. Bugüne kadar bayilik ve distribütörlük yapılanmasını Orta Şark, Afrika, Orta ve Şark Avrupa’da geliştiren Ford Trucks, ITOY armağanıyla birlikte yeni bir aşamaya geçti. Milletlerarası pazarlardaki gücünü artırırken tıpkı devirde Garp Avrupa memleketlerinden gördüğü ağır ilgi üzerine bu pazarlardaki yapılanmasını daha erken bir tarihe aldı.

Garp Avrupa’da birinci adımları Portekiz ve İspanya ile atıyor

Ford Trucks yerdeki birinci tesislerini Portekiz ve İspanya’da hizmete açtı. Garp Avrupa pazarına giriş yapmasının yanı sıra küresel yarışmadaki gücünü artırması açısından da Ford Trucks’a değerli ekler sağlayacak bu iki pazar, Avrupa’nın Afrika’ya açılan kapısı niteliğinde. Akdeniz ve Atlantik Okyanusu’ndaki değerli limanları ile birer lojistik üssü de olan İspanya ve Portekiz, tıpkı devranda otomotiv bölümünün en esaslı olduğu devletler arasında taraf alıyor.

Ford Otosan Umumi Yöneticisi Haydar Yenigün, Ford Trucks’ın milletlerarası büyüme yolculuğundaki bu değerli gelişmelere ait değerlendirmesinde, şunları kaydetti:

“Ford’un yerküredeki eser geliştirme merkezi olarak Türkiye’de ürettiğimiz araçlarla ağır ticari sanayisinde ezber bozan bir konuma ulaşmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Üretim, tasarım, teknoloji ve araç geliştirme mealinde ulaştığımız noktanın en etkileyici göstergelerinden biri bize ITOY mükafatını de getiren F-MAX oldu. Mühendisliği ve dizaynıyla tüm ağır ticari kolu paydaşlarının beğenisini kazanan çekicimiz, ITOY’un akabinde Avusturya ve son periyotta de Rusya üzere bir çok devlette de Yılın Kamyonu armağanlarını toplayarak muvaffakiyet yolculuğunu sürdürdüyor. Bu armağanlar küresel Ford yerküresinde prestijimizi kıymetli ölçüde artırıyor. Memleketler arası pazarlarda yerli üretimle büyüyen, küresel ağını süratle büyüten bir şirket olarak memleketimizi yurtdışında en yeterli halde temsil etmek için çalışıyoruz”

“Hedefimiz 2023 ahir en az 80 devlette bulunmak”

F-MAX’in küresel büyüme planlarında hızlandırıcı bir tesir de yarattığına işaret eden Haydar Yenigün, “Şu anda Asya, Avrupa ve Afrika’yı kapsayan üç kıtada bayilik ve distribütörlük ağımızı kurmuş bulunuyoruz. 2019 sonuna kadar 44 memlekette faaliyet göstereceğimizi öngörüyoruz. F-MAX’in gördüğü ağır ilgi üzerine küresel büyüme planlarımızı tekrar gözden geçirdik ve amacımızı 2023 yılı sonu itibarıyla 80’i aşkın devlette var olmak üzere bir adım öteye taşıdık. Garp Avrupa’daki distribütör şirketlerin ve önde gelen filoların da F-MAX’e en kısa müddette ulaşma yanındaki beklentisini gördük. Yetmişe yakın bayilik ve distribütörlük talebi almamız üzerine yerdeki yapılanma planımızı erkene çektik. Birinci distribütörlerimiz ile görüşmelerde süratle ara kat ettiğimiz, güçlü ağır ticari pazarlara sahip bulunan İspanya ve Portekiz’de anlaştık ve tesislerimizi hizmete açtık” dedi.

“İhracatımızın yüzde 50’sini Avrupa’ya gerçekleştireceğiz”

Haydar Yenigün, önümüzdeki periyoda ait planlamalarına da değinerek, “Avrupa bizim ana ihracat pazarımız ve barındırdığı potansiyel ile büyüme stratejimizde büyük ehemmiyete sahip. Gayemiz ihracatımızın yüzde 50’sini Avrupa pazarlarına yönelik gerçekleştirmek. Burada itici gücümüz F-MAX olacak. Bu yıl sonu itibarıyla Avrupa’daki kamyon satışlarımızın yüzde 70’inin F-MAX olmasını bekliyoruz. Avrupa’daki bayilik ve distribütörlük yapılanmamız tamamlandığında ise bu orantının yüzde 80’e çıkacağını öngörüyoruz. Bu kapsamda Garp Avrupa’da yeni devletlerde de var olmak üzere görüşmelerimizi sürdürüyoruz. İtalya’daki yapılanmamızın bu yılın içerisinde tamamlanmasını bekliyoruz. Sonrasında öncelikli amaç pazarlarımız Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg olacak. Ford Trucks markamızla kesin amacımız tüm Avrupa’ya yayılmak” biçiminde konuştu.

Kaynak Sözcü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kaçak elektriği önleyen panoyu söktüler

Dağıtım ortamında bulunan vilayetlerde kayıt dışı tüketimi yüzde 80’den yüzde 54’e indiren Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, Nusaybin ...

Makyaj malzemesi sandığı yapıştırıcıyla gözlerini yapıştırdı

Hadise, merkez Osmangazi kazasında meydana geldi. Edinilen malumata nazaran, 3 yaşındaki Havvanur A., mektepten dönen ablasının çantasını ...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener grup toplantısında

Akşener'in konuşmasından satır başları:Dün devletimizin muhatap kılındığı küstahlık, yaşadığımız tüm tartışmalarımızın artta bırakılmasını ...

Sağlık Bakanı açıkladı: Grip aşıları ne zaman dağıtılacak?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı yazılı açıklamada, örtülü meydanlarda daha çok vakit geçirilen kış aylarında, başta mevsimsel grip olmak ...

Recent Comments