AA muhabirinin derlediği olgulara nazaran, geçen ay yüzde 20,4 paha kazanan spor endeksi, Borsa İstanbul’daki dal endeksleri arasında en çokça kazandıran kol endeksi olarak kayıtlara geçti.

Finansal fair play problemleri ve eriyen şirket öz asılları nedeniyle 2018’de ortalama yüzde 52 kıymet kaybeden spor payları, yeni dönemde artabilecek gelir beklentileri ile olumlu bir seyir izliyor. Hazirandan bu yana aylık bazda yükseliş eğilimini koruyan spor endeksi, eylülde bilhassa Fenerbahçe payları öncülüğünde hareket etti.

AĞUSTOS’TA YÜZDE 22,02, EYLÜLDE YÜZDE 42,4

Fenerbahçe Futbol AŞ, yüzde 42,4 ile Borsa İstanbul’da geçen ay yatırımcısına en ziyade kazandıran spor şirketi oldu. Fenerbahçe’nin payları, ağustosta da yüzde 22,02 artışla en çokça bedel kazanan spor payı olmuştu.

Fenerbahçe futbol grubunun, aldığı başarılı sonuçların akabinde öteki 3 büyük grubu geçmişte bırakarak Üstün Lig’de 2. sıraya çıkmasıyla payları yatırımcılarını sevindirdi.

Geçen ay Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği’nin payları yüzde 12,8, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ’nin behreleri yüzde 7,6, Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar’ın behreleri de yüzde 7,1 artış kaydetti.

YILIN 9 AYLIK PERIYODUNDA EN ZIYADE KAZANDIRAN DA FENERBAHÇE

Spor şirketlerinin bu yılın ocak-eylül periyodundaki performanslarına bakıldığında, Fenerbahçe, yüzde 89,3 ile yatırımcısına en ziyade kazandıran spor şirketi olarak kayıtlara geçti.

Fenerbahçe’yi, yüzde 33 ile Galatasaray, yüzde 4,3 ile Beşiktaş takip etti. Trabzonspor da laf konusu devirde yatırımcısına yüzde 2,1 kazandırdı.

EN ÇOKÇA PİYASA BEDELINE FENERBAHÇE SAHİP

Fenerbahçe, Borsa İstanbul’da en çokça piyasa bedeline sahip spor şirketi de oldu. Eylül ayını 1 milyar 296 milyon 638 bin lira piyasa bedeliyle tamamlayan Fenerbahçe’yi, 891 milyon lira piyasa kıymetiyle Galatasaray, 423 milyon lira piyasa kıymetiyle Trabzonspor ve 405 milyon 600 bin lira piyasa kıymetiyle Beşiktaş izledi.

AA

Kaynak Sözcü

Yorumunu buraya yazabilirsiniz!

Please enter your comment!
Please enter your name here