1 Kilo artışı yalnızca kalp, hipertansiyon ve diyabet üzere sıhhat sıkıntılarına yol açmıyor. Kilo artışının dimağın kabuk tabakasını da etkilediğini ve tabakada incelmelere yol açtığını belirten mütehassıslar, şiddetli kilolulurda incelmenin daha çokça olduğuna dikkat çekiyor. Haddinden fazla kilo ve obezitenin dimağı yaklaşık 10-20 yıl yaşlandırdığını vurguluyor.

2 Yerkürede çokça kilo ile dimağ sıhhati arasında yapılan çalışmaların bu meydanda değerli datalar ortaya koyduğunu belirten Dr. Celal Şalçini, “Amerikan Nöroloji Akademisi’nin prestijli mecmuasında Haziran 2019’da yayımlanan bir araştırma sonucunda 60’lı yaşlardaki kilo fazlalığının dimağın kabuk tabakası incelmesi ile münasebeti ortaya konuldu.

3 Dimağın kabuk tabakası, dimağın yüzeyinde bulunan ve nöron diye isimlendirilen dimağ hücrelerinin gövdelerinin bulunduğu bir alandır. Bu hücrelerin sayıca azalması, bu tabakanın incelmesi ile sonuçlanır. İncelme sonucunda da kişinin bilişsel becerileri yavaşlayarak bunamaya kadar ilerleyebilir” dedi.

4 Laf konusu çalışmanın ölçüsüz kilolu kimselerde dimağın kabuk tabakasındaki incelmenin daha çokça olduğunu ortaya koyduğunu belirten Dr. Celal Şalçini, “Bu çalışmada 60’lı yaşlarda olağan kilolu, haddinden fazla kılolu ve obez kişinin 6 yıl ahir dimağ MR’ları çekilerek dimağ ölçümleri yapılmış. Haddinden fazla kilolularda korteks dediğimiz dimağın kabuk tabakasının, sıradan şahıslara nazaran 0.098 mm, obezlerde de 0.207 mm inceldiği saptanmış” diye konuştu.

5 Bu incelmenin mm olarak ölçüldüğünde çok küçük üzere görünse de dimağ için çok kıymetli olduğunu vurgulayan Dr. Celal Şalçini, “Çünkü bu durum, bu ortamda 100 binlerce hücre kaybı demek. Başkaca her nöron birden ziyade nöronla ilişki yaptığında kayıp daha değerli oluyor. Olağan yaşlanma sürecinde dimağ kabuğunun 10 yılda 0.01 mm ve 0.10 mm inceldiğini düşünürsek ölçüsüz kilo ve obezitenin, işinin dimağını 10-20 yıl yaşlandırdığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

Kaynak Sözcü

Bu bahis Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here