Facebook’ta miras savaşı

0
26

İngiltere’nin başşehri Londra’da yaşayan Sacha Guibourg 17 yaşında geçirdiği bir trafik kazsında hayatını kaybetti. Ailenin cenaze merasimi için Facebook sahifesinden fotoğraf bakarken hesap bir anda silindi. Facebook’a bunun nedenini soran aile, “Sacha bu türlü istedi” cevabını aldı.

Sacha’nın ablası Eloise Guibourg, “Paylaşımları bizim biricik hatıralarımız” diyerek hesabın tekrar açılmasını istedi. Ablanın 1 yıl süren eforları sonucunda Sacha’nın sahifesi ‘anıt’ sahifesine dönüştürüldü.

Eloise, “Mektup üzere yazılmadığı için Facebook bildirilerimiz daha bedelsiz sayılmamalı. Sanal hesaplarımızla ilgili kararlarımızı, tıpkı organ bağışı üzere yakınlarımızla paylaşmalıyız” dedi.

ALMAN ANA 5.5 YIL SAVAŞTI

Almanya’da 15 yaşında kızı ölen bir ana Facebook hesabı anıt hesaba çevrildiği için erişim müsaadesi alamıyordu. 2012’de ölen kızlarının gerçek irtihal nedenini öğrenmek isteyen aile yazışmalarını görmek için hesaba erişme savaşını 5.5 yıl sonra kazanabildi.

BAŞKALARINDA KURAL NE?

Twitter, ölenin yakınından hesabın kapatılması için irtihal dokümanını elektronik posta ile ulaştırılmasını istiyor. Rastgele bir bildirim olmasa hesap kapatılmıyor.

Instagram, başvurulduğu takdirde hesabı anıtlaştırabiliyor. Bir numara aşama bir akrabanın talebiyle hesap irtihal dokümanıyla sinilebiliyor.

Gmail, aile üyelerinin haber vermesiyle kapatılıyor. Belirli bir vade kullanılmayan hesabın kendi kendini kapatması seçeneği de var.

3 SEÇENEK VAR

Pekala siz Facebook hesabınıza vefatınız halinde ne olacağını biliyor musunuz?

Şayet Facebook’u açarken hesabınızın geleceğiyle ilgili neyi işaretlediğinizi bilmiyorsanız, tercihinizi değiştirebilirsiniz.

Facebook’ta ‘ayarlar’ menüsünde ‘hesabı yönet’ seçeneği altında mekan alan ‘Ölümden sonra sil’ seçeneğini seçebilirsiniz.

Bunu işaretlemediyseniz, öldüğünüz anlaşılınca Facebook hesabınız otomatik olarak anıtlaştırılıyor. Kişinin profilinde isminin yanında Anısına sözü mahal alır. Kişinin paylaştığı içerikler (ör. fotoğraflar, gönderiler) Facebook’ta kalır ve paylaşıldıkları amaç kitle bunları Facebook’ta görebilir. Anıtlaştırılmış bir hesaba hiç kimse giriş yapamaz.

Bir hesap varisi tanımladıysanız anıtlaştırılmış sahifeyi artık o yönetebilir. Varis yoksa hesap son haliyle donup kalıyor. Facebook kullanıcılarının yüzde 92’si hesaplarının ne olacağına hala karar vermiş değil.

HER GÜN 8 BİN KULLANICI ÖLÜYOR

Kullanıcı sayısı 2.3 milyar olan Facebook’ta her gün 8 bin kullanıcı ölüyor. Oxford Üniversitesi’nin hesaplamalarına nazaran; 2069’da meyyit kullanıcı sayısı, yaşayanları geçecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.