Facebook Hesabını Kapatmak İçin Doğru Zaman Geldi mi?

Facebook’un kişisel bilgileri farkında olmadan dahi olsa bile başka şirketlere açık hale getirmesi fitili ateşleyen konu olmuştu. Bu olay karşısında Facebook CEO’su Mark Zuckerberg oldukça uzun bir özür mesajı yayınlamasına rağmen pek çok Facebook kullanıcısı artık Facebook hesabınıkapatmak için doğru zamanın geldiğini düşünmeye başladı.

Facebook Hesabını Kapatmak İçin Doğru Zaman Geldi mi?

Facebook’un baş rollerini üstlendiği bu skandalın üzerinden sadece bir iki gün geçtikten sonra bir başka skandal ile Facebook tekrardan başı ağrımaya başladı. Bilindiği gibi Facebook hesabı olanlar, ayarlar kısmında bulunan bir düğme sayesinde kendi hesaplarına ait tüm Facebook içeriklerini sıkıştırılmış bir dosya haline kendi bilgisayarlarına indirebiliyorlar. Yaklaşık olarak 2.5 GB büyüklüğündeki bu dosyanın içeriğinde Facebook hesabınızdaki tüm veriler yer alıyor.

Facebook CEO’su Zuckerberg özür diledi

Ancak bazı meraklı kullanıcılar indirdikleri bu dosyaların içeriğinde neler olduğunu merak ederek bu dosyayı biraz karıştırmışlar ve hiç beklenmedik birkaç şeyle karşılaşmışlar. Bunlardan ilki get_contact.htm adındaki dosyanın içeriği. Bu dosyanın içeriğine bakanlar kendi cep telefonlarında kayıtlı olan ve geçmişte kayıt edilip silinmiş olan tüm telefon numaralarının isimleriyle birlikte bu dosyanın içinde olduğunu görmüşler. Üstelik bu kişiler hiçbir şekilde kendi telefon numaralarını Facebook ile paylaşmamışlar. Bu da demek oluyor ki cep telefonlarında kullanılan Facebook uygulaması bir bakıma casusluk yapıyor. Bu bile Facebook hesabını kapatmak için başlı başına bir sebep.

Zuckerberg insanların bilgileri ile ne yapıyor?

Telefon Numaraları Ele Geçirilmiş

Ancak olay bununla sınırlı kalmıyor. İndirdikleri dosyayı daha da deşen kullanıcılar bu sefer de kendilerine ait videolar arasında Facebook’a yükledikleri ama yayınlamadıkları videoları da görüyorlar. Bu durum, insanların yükleyip yayınlamaktan vazgeçtikleri videoların neden Facebook tarafından saklandığı konusunda insanların akıllarında soru işareti bırakmaya yetti. Pek çok kullanıcı için bu olaylar Facebook hesabını kapatmak için yeterli. Zira çok sayıda kullanıcı bu olaylardan sonra hesaplarını kapattılar.

Bu Haberle ilgili ne düşünüyorsun ?