Baştan aşağı tekrar geliştirilen 2.0 litre hacimli turbo beslemeli motoruyla 421 PS güce sahip olan “S” modelleri, litre başına güç üretiminde yerkürenin en yüksek performansını sunarak yeni bir rekora imza atıyorlar. Bu unvan, daha evvelki modelleri ile tekrar Mercedes-AMG’ye aitti. 6.750 d/d’da 421 PS’lik güç üreten 2.0 litrelik motorun 5.000-5.250 d/d arasında ürettiği maksimum tork bedeli ise 500 Nm.

Yeni AMG SPEEDSHIFT DCT-8G 8 ileri oranlı çift kavramalı otomatik şanzıman, tüm sürüş koşullarında son nokta süratli vites değiştiriyor ve vites değişimi ile güç kaybına neden olmadan tıpkı ivmeyle hızlanmaya devam edilebiliyor. Canlı külliyen değişken dört tekerlekten çekiş sistemi AMG Performance 4MATIC+, üstün yol tutuş özellikleri için AMG TORQUE CONTROL ile gücü her bir art tekerleğe bağımsız olarak başka munfasıl aktarıyor ve Drift Modu ile benzersiz bir sürüş keyfi yaşatıyor.

Yeni Mercedes-AMG A 45 S 4MATIC+ ve CLA 45 S 4MATIC+ modelleri park halinde dahi saf bir sürüş hissi uyandırıyor. Birinci kere, kompakt sınıfta bir model AMG ailesinin karakteristik görünümü olan alt kısmı geniş,12 dikey çıtaya sahip hususî AMG radyatör ızgarasıyla yollara çıkıyor. Keskin hatlı ince ön farlar, güç oluklarına sahip alçak ve aerodinamik açıdan kıymetli avantaj sağlayan motor kaputu ve “köpekbalığı burnu” tasarımı, alçalarak sivrileşen ön tasarım ile ileriye akıllıca atak, dinamik bir görünüm sergiliyor.

Yandan bakıldığında ise geniş AMG marşpiye kaplamaları daha dinamik ve sportif bir görünümle göze çarpıyor. Opsiyonel AMG Krom Paketi ile yan kısımda gümüş krom kaplamaları uygulanırken, AMG Gece Paketi ile parlak siyah kaplamalar devreye giriyor. Kapı gövdesine sabitlenen yan aynalar ile Mercedes-AMG ailesinin Coupé ve spor araba görünümü yansıtılıyor. Bu kişisel ayna pratiği, yalnızca daha sportif görünmekle kalmıyor, tıpkı vakitte aerodinamik verimliliği de düzgünleştiriyor.

Mercedes-AMG’nin hususî olarak yeni geliştirdiği 2.0 litre hacimli sıralı 4 silindirli turbo beslemeli motor 421 PS’e (310 kW) ulaşan güç seviyesiyle kendi hacim sınıfında yerkürenin en güçlü seri üretim motorunu oluşturuyor. Mercedes-AMG, sonunda evvelki motorun güç pahasını 40 PS (30 kW) yukarıya taşırken, daha evvel 475 Nm olan maksimum tork bedelini de 500 Nm’ye yükseltiyor. Litre başına 211 PS (155 kW) ile Mercedes-AMG’nin yeni yüksek performanslı motoru birçok argümanlı üstün spor arabanın motoruna meydan okuyor.

Tıpkı Mercedes-AMG GT 4-Kapı Coupé modelinin 4.0 litre V8 silindirli AMG motorunda olduğu üzere, türbin kenarları makaralı yatakla donatılıyor. Bu yatak sayesinde turbo içindeki mekanik sürtünme en aza iniyor. Böylelikle turbo daha çabuk yanıt veriyor ve çok daha kısa müddette devir kazanarak maksimum 169.000 d/d’ya ulaşıyor.

Kaynak Sözcü

Yorumunu buraya yazabilirsiniz!

Please enter your comment!
Please enter your name here