Yerkürenin en tehlikeli yollarından biri olarak gösterilen, Trabzon’un Çaykara kazasını Bayburt’a bağlayan D-915 numaralı yol, şampiyon ralli araba pilotu Yağız Avcı ile Team Kamaz Master Pilotu Dmitry Sotnıkov’un ‘meydan okuma’ isimli yarış ve gösterine sahne oldu.

Ralli pilotları, Rus erleri tarafından 1916 yılında yaptığı ve o devir ‘ölüm yolu’ olarak isimlendirildiği bilinen güzergâhtaki virajlarda hünerlerini sergiledi.

Pilotların, tek manevrada dönülmeyen virajlarda gösterdiği performans, yürekleri ağza getirdi.

3 bin metre yükseklikteki Soğanlı Dağı üzerinde bulunan, 13 kilometrelik uzunluğu ve 29 keskin virajlı yol, ralli pilotlarının birbirlerine meydan okuduğu bu anları kişisel olarak kayda alındı.

Imgeler, paylaşıldığı çevre medyada kısa vadede beğeni ve paylaşım rekoru kırarken, ralli pilotlarına güç anlar yaşadığı virajlardaki tek manevrayla nefes kesen dönüşleri de izleyenlerden tam not aldı.

Yerkürenin en tehlikeli yollarını araştıran ‘www.dangerousroads.org’ sitesinin yetkilileri, 29 keskin virajlı D- 915 yolunu ‘dünyanın en tehlikeli yolu’ seçti.

Rus erleri tarafından 1916 yılında yapıldığı ve o periyot ‘ölüm yolu’ olarak isimlendirildiği bilinen güzergahta virajlar, tek seferde dönülemiyor.

‘Derebaşı virajları’ diye bilinen yol, Trabzon ile Bayburt’u, en yakın mahal olan 3 bin metre yükseklikteki Soğanlı Dağı üzerinden birbirine bağlıyor.

Yol, güçlü arazi koşulları nedeniyle yılın 5- 6 ayı kar yüzünden örtük kalıyor.

Kaynak Sözcü

Bu husus Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here