Küçücük beyaz bir leke günlük hayatı yaşanmaz kılar mı? Şayet bu leke, lisanınızın ucunda yahut kenarında çıkıyor, ıslaklıkla yahut temasla birlikte yanmaya başlıyor ve yemek tarafken bile çok rahatsız ediyorsa kılar. Bu sorunun aslının lisan ülseri olduğunu söyleyen K.B.B Mütehassısı Mustafa Kavuğudurmaz, hususla ilgili değerli haberler veriyor.

LISAN ÜLSERİ NEDİR?

Aftöz ülser ya da bilinen ismiyle lisan ülseri, lisan üzerinde meydana gelen beyaz nokta halindeki lezyonlara verilen isimdir. Topluluğumuzda çok sık görülen bu rahatsızlık, uzun mühlet devam ettiğinde hem günlük hayatın kalitesini etkiliyor hem de çok daha farklı lisan hastalıklarına yer hazırlıyor. Fakat kansere dönüşmesi çok düşük bir ihtimaldir. Beyazdan pembeye akıllıca dönen ülserler kanamaya neden olduğundan çok daha rahatsız edicidir. Ekseriyetle lisanın ucunda çıkan lezyonlar başkaca yanak, dudak içleri, diş etlerinde de görülebilir.

LISAN ÜLSERİ NEDEN OLUR?

Hormonal dengesizlikler,
Azık alerjisi,
Uyku bozuklukları,
Sigara ve alkol tasarrufu,
Ehliyetsiz ağız hijyeni,
Viral enfeksiyonlar,
Adet devirleri,
Zayıflamış bağışıklık sistemi,
Sodyum lauril sülfat içeren diş macunları,
Diş fırçalamaya bağlı olarak gelişen tahriş,
Duygusal gerilim,
Genetik özellikler,
Folik asit eksikliği.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Lisan ülseri sebebiyle ağızda oluşan yaralar hayli rahatsız edicidir. Zira en küçük temasta yahut yemek tarafken bile yanma hissi oluşur. Rahatsızlık ve yanma hissinin yanı sıra;
Yutma güçlüğü,
Boğaz ağrısı,
Lisanda morarma,
Lisanda kanama,
Lisanda şişme hayli sık görülür.
Bu belirtilerin yanı sıra daha az görülen şikayetlere de yol açabilir. Bunlar; vücutta ağrı, ishal, ateş, çok yorgunluk, halsizlik, lenf bezlerinde şişmedir.

EN ÇOK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Sigara ve alkol kullanan bireylerde,
Çeşitli ilaçları kullanan insanlarda,
Ağız bakımına yeteri kadar itina göstermeyen bireylerde,
Lisanını çok sık ısıran kimselerde,
Çok sıcak yahut soğuk yiyecek/içecek tüketen bireylerde lisan ülseri görülür.

LISAN ÜLSERİNE NEDEN OLAN ILLETLER NELER?

Çölyak illeti,
Behçet illeti,
Crohn illetidir.

TEDAVİSİ VAR MI?

Lisan ülserinin teşhisi hayli kolaydır. Kişinin başvuracağı bilirkişi hekim, hastanın lisanındaki yaraları evvel muayene eder. Çeşitli tetkik ve testler sonrasında tedavi yaklaşımına karar verir. Marazın tedavisinde ekseriyetle hekimin verdiği ülser ilaçları kullanılır. İlaçlar kısa bir devranda kişinin lisanındaki lezyonlara tesir ederek kişinin olağan yaşantısına dönmesini sağlar. Ama kişinin tedaviden sonra tekrar birebir şeyi yaşamaması için değiştirmesi gereken kimi ögeler vardır. Öncelikle ağız bakımına çok daha dikkat etmeli, tuzlu su ile gargara yapmalıdır. Tıpkı hengamda bağışıklık sitemini güçlendirmek gayesiyle C vitamini takviyesi alınabilir.

Kaynak Sözcü

Bu husus Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here