Devlet İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor

0
180

İhtiyaç Sahiplerine 16 Farklı Karşılıksız Ödeme

Devlet zor durumda olana, hastaya, başkasının bakımına muhtaç yani yoksul ya da kimsesi olmayanlara, yaşlılara, asker ailelerine, asker çocuğuna, yetime, doğum yapanlara, kısaca ihtiyaç sahibi herkese destek oluyor. Sizinde Çevrenizde ihtiyaç sahibi olan aileler var ise bu haberimizi sosyal medya hesabınızda mutlaka paylaşın.

2022 sayılı Kanun hükümleri Yardımı

2022 sayılı Kanun hükümleri yardımı ödemeleri 5 çeşitten oluşuyor. Bu yardımlar; Yaşlı aylığı (65 yaş aylığı olarak bilinmektedir.), Yüzde 40 ile yüzde 69 arası engelli aylığı, yüzde 70 ve üzeri engelli aylığı, 18 yaş altı engelli yakını aylığı, silikozis aylığı, yeni alınan kararlar neticesinde silikozis aylığı için yeni başvuru artık alınmıyor.

Bu aylıkları almak için muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor. Muhtaçlık değerlendirmesi hanedeki bireylerin gelir ve servet harcamaları dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu hesaplama hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirinin, Asgari ücretin aylık net tutarının 1/3 ünden az olması gerekmektedir. (2019 yılı için kişi başı 609 TL).

Bu değerlendirmede ikamet edilen konut hesaplamaya dahil edilmez yaşlılara 606 TL, Engellilere ise 483 ila 724 TL arasında ödeme yapılmaktadır.

3294 sayılı kanun muhtaçlık sınırı Yardımı

3294 sayılı Kanun muhtaçlık yardımı. Şartlı eğitim yardımı da deniliyor. Ödeme tutarı ilk okula giden kız çocukları için 40 TL, Erkek çocukları için 35 TL, Liseye giden kız çocukları için aylık miktarı 60 TL, Liseye giden erkek çocukları için 50 TL olarak belirlenmiş. Ödemeler 2 aylık olarak PTT hesaplarına yatıyor. Yardım için hanedeki hiç kimsenin SGK kaydı yani sigortasının olmaması gerekiyor.

Çoklu Doğum yardımı

Çoklu Doğum yardımı muhtaç ailelere çoklu doğum yapması halinde yapılmaktadır. İkiz, üçüz gibi çoklu doğum yapan ailelere toplamda 0-24 ay’a kadar çocukların bakımı için çocuk başına 150 TL ödeme yapılmaktadır.

Ödemeler iki ayda bir yatırılmaktadır ve bu yardım en fazla 24 ay verilmektedir.

Doğum yardımı

Doğum yardımı 1. Çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL, 3 ve sonraki çocuklar için 600 TL tutarında bir defaya mahsus ödeme yapılmaktadır. Doğum yardımı alabilmek için ile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl müdürlüklerine ya da sosyal hizmet merkezlerine yapmanız gerekmektedir.

Ödemeler bir ay içerisinde yatıyor ve PTT’den çekiliyor.

Evde bakım yardımı

Evde bakım yardımı engellilerin bakımını üstlenen akrabaya yapılan ödemedir. Evde bakım yardımı alınabilmesi için engel oranının en az %50 olması ve Ağır engelli ibaresi bölümünde evet olarak işaretlenmesi gerekmektedir.

Ayrıca kişi başına düşen gelir 1218 liranın altında olmalı. Aylık ödemesi 1305 lira olan yardım için başvuru ikametgahının bulunduğu yerdeki aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne müracaat yapılması gerekmektedir.

Eşi vefat edenlere yardım

Eşi vefat etmiş kadınlara yapılan yardım. Eşi vefat eden ve SGK’sı olmayan muhtaç kadınlara aylık 375 TL olmak üzere iki ayda bir 550 TL tutarında yardım edilmektedir.

Gelir getirici projeler

Gelir getirici projeler ev kadınlarına kendi işini kurabilmesi için 15 bin liraya kadar faizsiz ve uzun vadeli Kredi imkanı tanınıyor. Bu Kredi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafından yoksul ailelere “Gelir getirici projeler” adı altında sağlanıyor. Gelir getirici yardım’ın amacı; Yoksul birey yada hanelerin kendi geçimlerini sağlayacak iş kurmaları ve gelir elde etmeleri için verilmektedir.

Genel sağlık sigortası (GSS)

Genel sağlık sigortası (GSS) hanedeki kişi başına düşen geliri 852 liranın altında olanlara devlet destekli sağlık hizmeti sağlanıyor. Gelir tespiti için Kaymakamlıklar da bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapmanız gerekmektedir.

GSS katılım payı

GSS katılım payı eski adıyla Yeşil kartlılara ve 2022 sayılı yasa kapsamında olanlara ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişilere hastane ilaç reçete gözlük gibi sağlık giderleri için ödenmiş oldukları tutarlar karşılığında kendilerine talep etmeleri yapılan ödeme nedir.

Istihdam yardımları

Istihdam yardımları işe yönlendirme yardımı da denir 18-55 yaş aralığındaki vatandaşlara iş görüşmelerine giderken yol parası traş ücreti gibi harcamaları yapması için yılda en fazla 3 defa verilen 40 ila 100 lira arası yardımdır.

Elektrik Desteği yardımları

Elektrik desteği yardımları, Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağlı ya da bağımlı olan hastaların aylık elektrik faturasını 200 liraya kadar kısmı devlet tarafından karşılanıyor.

Muhtaç Asker Ailesi yardımı

Muhtaç asker Ailesi yardımı askere giden kişi evli ise resmi nikahlı eşine bekar ise annesi anne hayatta değilse babası başvuru yapabiliyor aylık 275 TL olan ödeme 2 ayda bir 550 TL olarak PTT yatırılıyor ödeme şu anda en fazla 12 ay başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılmaktadır.

Muhtaç asker çocuğu yardımı

Muhtaç asker çocuğu yardımı 18 yaşını doldurmamış bekar ve muhtaç asker çocuklarına aylık 100 tl olmak üzere her 2 ayda bir 200 TL tutarında düzenli ödeme yapılıyor birden fazla çocuk varsa her biri için ayrı başvuru yapılmalı.

Öksüz yetim aylığı

Öksüz yetim aylığı çocuk başına aylık 100 tl olmak üzere her 2 ayda bir 200 TL ödeme yapılır. Bu yardım annesi ve babası veya Her ikisi de vefat etmiş olan 18 yaşın altındaki çocuklara ödeniyor.

Şartlı sağlık yardımı

Şartlı sağlık yardımı nüfusun en yoksul kesiminde yer alan ailelere 06 yaş arası çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrolleri Ne götürmeleri şartı ile düzenli ödeme yapılıyor ödemeler PTT aracılığı ile doğrudan anneler adına açılan hesapları yapılıyor çocuk başına ödeme Aylık 35 TL

Tüberküloz ve Aspirin hastalarına yardım

Tüberküloz ve Aspirin hastalarına yardım bu yardımdan muhtaç olduğu tespit edilen tüberküloz ve ssp hastalığından muzdarip kişiler yararlanabiliyor bu kişilere düzenli olarak aylık 1305 lira ödeniyor Ayrıca tüberküloz hastaları için sağlık bakanlığınca belirlenen şartları taşımak kaydıyla ilave aylık 600 TL bakım yardım ödemesi yapılıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.