Edirne’nin Uzunköprü kazasından İstanbul Halkalı’ya gitmek üzere hareket eden, 362 yolcu ve 6 işçinin bulunduğu yolcu treni, 8 Temmuz 2018’de Tekirdağ’ın Çorlu kazası Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak devrildi.  Kazada 7’si evlat, 25 kişi ömrünü yitirdi, 328 kişi de yaralandı. Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca kazanın meydana gelmesinde asıl kusurlu bulunan, TCDD 1’inci Yer Müdüriyeti Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü’nde Demiryolu Bakım Yöneticisi olarak hizmet yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği’nde Yol Bakım ve Onarım Şefi olan Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği’nde Hat Bakım ve Onarım Memuru olarak vazifeli Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan, Köprüler Şefi Yavuz Yıldırım hakkında ‘taksirli vefata ve yaralanmaya neden olmak cürmünden 2’şer yıldan 15’er yıla kadar mahpus istemiyle Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

FOTO:AA – Duruşma ağır güvenlik tedbirleri altında sürüyor.

YARGILAMA YINE BAŞLADI

Tren faciasına ait davadan çekilen heyete evrakın iade edilmesi sonrası davanın görülmesine tekrar başlandı. Dünkü duruşmaya ise tutuksuz sanıkların savunmaları damga vurdu.

FOTO:AA – Facia kurbanlarının yakınlarının tek isteği ise adaletin tecelli etmesi.

SANIK KURT: YILLARCA YAZI YAZDIM

Sanıklardan Turgut Kurt “O gün yol bakım onarım şefimiz ve ekibi Çerkezköy’de makas değişimi yapıyorlardı. Onların yağış anında müdahale etme salahiyetleri vardır. Lakin onlara da yağışa dair haber verilmemiş. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Yol bekçisi takımının yıllardır boş olduğunu söyleyen Kurt, “Yıllarca bu takımın doldurulması için yazı yazdım. Lakin bilirsiniz, bizde bu bahislerle ilgili yazı yazmak şirin karşılanmaz. Devrinde 9 yol bekçisi vardı. Artık ne yazık ki yok. Ek tedbirler alınmadı. Uyarıcı sinyaller konulmadı. Rastgele bir çalışma yapılmadı. Bununla ilgili çalışma yapacak umum müdürlüktür. Ben yalnızca bakım işçisiyim. Ayda iki kez araba ile bir sefer de tren ile yolda denetimler yapılıyor. Biz gözlem yapıyoruz. Gözle gördüklerimizi onarıyoruz. Kaza tarafındaki son denetimi yaptığımızda rastgele bir sorun görmedim” diye konuştu.

“Yol bekçileri hattın hafızalarıdır” diyen Kurt, “Bir sorun olduğunda derhal sorumluları ikaz ederlerdi. 2001’de bu takımdan vazgeçildi. Meteoroloji için ikaz işaretleri talep ettim. Vardiya için 4 operatör, 24 emekçi talep ettim. Fakat Bakım Daire Lideri Fahrettin Yıldırım, ‘Nasıl bu türlü bir şey yaparsınız?’ dedi. Yıldırım, Mümin Karasu’yu o ise bizi fırçalıyordu” dedi.

SANIK ÖZKAN POLAT: BİR EKİBİM VARDI İLKOKUL MEZUNU…

Sanık Özkan Polat da yol bakım onarım denetiminin kazadan iki gün evvel yapıldığını belirterek “Bir ekibim vardı. Bunlar ilkokul mezunu, kazma kürek ekibi. En son kontrolümü 6 Temmuz günü yapmıştım. Bir sorun görmedim” dedi.

FOTO:AA

SANIK CELALEDDİN ÇABUK: GECE 2 ÜZERE VAKA NOKTASINA GELDİM

Yol bakım personeli sanık Celaleddin Çabuk ise şunları söyledi: “Pazar günü makas atma çalışması yapıyorduk. Saat 17.00 üzere kaza haberi geldi. Özkan konuta gitmemi söyledi. Üstümü başımı değiştirmemi söyledi. Daha sonra çalışanları toplamamı söyledi. Gece 2 üzere vukuat noktasına vardık. Balastları boşaltmadık. Sabaha kadar vagonları boşaltmaya çalıştım. Acilen hat onarım işlerine başladık. Yol açma buyruğunu bana Polat verdi.”

SANIK YAVUZ YILDIRIM: EMEKÇIM YOK, SANATKARIM YOK…

Köprülerden sorumlu şef sanık Yavuz Yıldırım da, “Benim vazife saham Edirne Kapıkule’den Eskişehir’e kadar. 250 köprü ve 2 bin 500 menfezden tek başıma sorumluyum. Çalışanım yok, sanatkarım yok. Bilirkişi raporunun demiryolu mevzuatıyla yakından uzaktan ilgisi yoktur” dedi.

“Kazanın olduğu menfezi ne vakit denetim ettiniz” halindeki soruya ise Yıldırım, “Çalışan bir menfezdi. Ne hengam denetim ettiğimi hatırlamayabilirim” formunda cevap verdi. Kazadan bir buçuk yıl evvel yapılan tespit ile balastın aktığını belirten Yıldırım, “Raporumuzu düzenledik. Altı ay sonra geldik. Kimi temizlikler yapılmış fakat kusurları devam ediyordu. Tekrar bir defa daha geldik ama balast tutucu duvar yeniden yoktu. Balast tutucu şimdiki üzere yapılsaydı, su bu kadar menfezi kısa vadede götürmeyebilirdi” dedi. Yıldırım özetle şunları söyledi: “6 ayda bir hazırladığım raporların son üçünde bu menfeze balast tutucu duvar yapılmasını önerdim. Birebir raporlarda 400 menfezde balast tutucu imalatın eksik olduğunu söyledik. Hiçbiri yapılmadı.”

TUTUNLANMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Müşteki avukatları Celaleddin Çabuk dışındaki 3 sanığın tutuklanmasını talep etti. Duruşma heyeti bu talebi reddetti.

Arda’nın anası Mısra Öz “Bu dava yalnızca 4 sanıkla ilerleyemez.” dedi.

‘ADALET RAYLARIN ALTINDA KALMASIN’

Aileler ismine açıklama yapan ve kazada oğlu Oğuz Arda ile pederi Hakan Sel’i kaybeden Mısra Öz, adalet istediklerini söyledi. Öz, “Bugün katledilmiş olan canlarımız için buradayız. Davanın, hadiseden bir yıl sonra başlaması kişilerimize verilen bedelinin göstergesidir. Bu dava yalnızca 4 sanıkla ilerleyemez. Biz tüm sorumluların yargılanmasını, herkesin adaletin önüne çıkmasını istiyoruz. Son gücümüze kadar uğraş vermeye devam edeceğiz. 25 insan gitmiş olabilir ancak biz onlar için buradayız. Adalet rayların altında kalmasın” dedi.

DURUŞMADA 2. GÜN… VEKİLLER VE BAROLAR DA İZLİYOR

Duruşmaya bugün kaldığı alandan devam edilecek. Duruşmayı CHP ve HDP’den çok sayıda milletvekili, İstanbul Barosu Yöneticisi Mehmet Durakoğlu’nunda aralarında mahal aldığı 20’yi aşkın baro yöneticisi ve faciada hayatını kaybeden isimlerin yakınları izliyor.

Kaynak Sözcü

Bu husus Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here