-1 C
New York
Pazar, Aralık 8, 2019
Ana Sayfa Hayat ve Yaşamaya Dair Çocuklarda taban düşüklüğü nedir? Belirtileri ve tedavisi…

Çocuklarda taban düşüklüğü nedir? Belirtileri ve tedavisi…

Evlatların gelişim sürecinde sık rastlanan taban düşüklüğü her vakit bir sorun olarak algılanmamalıdır. Mahsusen üç yaş öncesi acilen derhal tüm çocuklarda ayağın iç tarafındaki çukurluk bir yağ tabakası ile dolu olduğundan ayak tabanı yere tümüyle temas eder, bazen bu süreç beş yaşa kadar uzayabilir. Evet, çocuklarda taban düşüklüğü nedir?

TABAN DÜŞÜKLÜĞÜ (DÜZ TABAN) NEDİR?

Taban düşüklüğü (düz tabanlık, pes planus, flat feet..), ayaktaki sıradan taban çukurunun olmamasıdır. Ayakta tarak yeri ile topuk arasındaki çukurluk çocuklarda 2 yaşına kadar hami yağ tabakasıyla doludur. 2–2,5 yaşından sonra bu yağ tabakası ortadan kalkar.

Taban düşüklüğü (düz taban) tipleri

Esnek düz taban

Düz taban olan evlatların hepsi derhal hemen bu tip düz tabana sahiptir. Bu sıhhat durumu acısızdır ve rastgele bir handikaba sebep olmaz. Rastgele bir tedaviye gereksinim yoktur. Her iki ayağı da tesirler.

Esnek düz taban ve kısa Aşil tendonu

Bu durum, küçük çocuklarda çok nadir görülür. Sürekli her iki ayağı da tesirler. Acıya ve engelliliğe sebep olabilir.

Rigit düz taban

En az görülen düz taban halidir. Rigit düz taban biçimi, ayak kemiklerinde meseleye sahip olan kişilerde görülür. Rigit düz tabana sahip her dört insanın biri acıya ve kusura sahiptir. Vakaların yarısında rigit düz taban her iki ayağı da tesirler.

ÇOCUKLARDA TABAN DÜŞÜKLÜĞÜ BELİRTİLERİ

Düz tabanlık ayağın tabanın düz olması, olağan kurallarda orada olması gereken kavisin bulunmamasıdır. Ayağın altında mahal alan bu kavisin bulunmaması ayağın taşıdığı yükün tartısının topuktan öne yanlışsız aktarılamamasına sebep olduğu için ilerleyen yaşlarda önemli zahmetlere sebebiyet verebilir.

Birçok ana pederin en büyük kaygısı evlatlarının düz taban olmasıdır. 2 yaşına kadar çocuklarda düz tabanlık görülme nispeti %90’dır. Çocuklarda düz tabanlık belirtileri; evlatların alana basma biçiminde saklıdır ve gözlem ile ortaya çıkar. Evlatlar yana bastığında daha bariz hal alan düztabanlık ayak yana basmadığında kavis oluşuyor ise esnek düz tabanlık olarak anılır.

ÇOCUKLARDA TABAN DÜŞÜKLÜĞÜ TEDAVİSİ

Tedaviden evvel evladın hangi düz taban biçimine sahip olduğunu bilmek değerlidir. Yumuşak taban düşüklüğünde herhengi bir şahsi tedaviye gerek yoktur. Ama ayak tabanında ağrıdan şikayet eden yahut aksayarak yürüyebilen evlatların ortopedi eksperi tarafından kıymetlendirilmesi kaidedir. Sebebine ve aşamasına nazaran farklı tedavi teknikleri önerilebilir. Bunlar:

Hususî ayakkabı ya da tabanlık

Evladın ağrısını azaltır ve yürüyüşünü düzenleyebilir. Lakin hiçbir hengam taban düşüklüğünü düzeltmez. Yani ağrısız yumuşak taban düşüklüğünde kişisel ayakkabı, tabanlık, topuk kaması üzere rastgele bir tedavi gereksizdir.

Egzersiz

Taban kaslarını germe egzersizleri, taban düşüklüğü nedeniyle ortaya çıkan ağrıları azaltabilir.

Cerrahi

Çok nadir olarak, rahatsızlığa ikincil olarak ortaya çıkmış kemik deformitlerin düzeltilmesi ve bağların desteklenmesi gayesiyle gerekebilir.

Kaynak Sözcü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kaçak elektriği önleyen panoyu söktüler

Dağıtım ortamında bulunan vilayetlerde kayıt dışı tüketimi yüzde 80’den yüzde 54’e indiren Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, Nusaybin ...

Makyaj malzemesi sandığı yapıştırıcıyla gözlerini yapıştırdı

Hadise, merkez Osmangazi kazasında meydana geldi. Edinilen malumata nazaran, 3 yaşındaki Havvanur A., mektepten dönen ablasının çantasını ...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener grup toplantısında

Akşener'in konuşmasından satır başları:Dün devletimizin muhatap kılındığı küstahlık, yaşadığımız tüm tartışmalarımızın artta bırakılmasını ...

Sağlık Bakanı açıkladı: Grip aşıları ne zaman dağıtılacak?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı yazılı açıklamada, örtülü meydanlarda daha çok vakit geçirilen kış aylarında, başta mevsimsel grip olmak ...

Recent Comments