Çin’in uzay istasyonu Dünya’ya çakıldı

0
19
2016 yılında yörüngeye yerleştirilen ve o günden bu yana minik bir uzay istasyonu olarak vazife yapan Tiangong 2’nin vazife vadesi sona erdi. TSİ 07.06 sularında Güney Pasifik Okyanusu’na denetimli bir halde indirilen Tiangong 2’nin bir evvelki sürümü olan Tiangong 1, 2018 yılında Yerküre’ye düşmüş; lakin bu düşüş denetimsiz bir formda meydana geldiğinden ötürü Çin bu bahiste tenkit oklarının maksadı olmuştu.

Çin ise birebir sorunun tekrar yaşanmaması ismine Tiangong 2’yi çalışır halde olmasına rağmen indirme kararı aldı ve iniş sıkıntısız bir biçimde gerçekleşti.

Tiangong 2, 15 Eylül 2016 tarihinde Long March-2F T2 isimli roket aracılığıyla uzaya fırlatılmıştı. Tıp ve fizik başta olmak üzere pek çok ilmî çalışmanın gerçekleştirildiği bir mini uzay istasyonu olan Tiangong 2, uzayda kalıcı bir istasyon için kayda kıymet bir adım olarak görüldü.

Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndan bağımsız olan Çin, kendi uzay istasyonuna sahip olmak için uzun bir vadedir çalışmalarını sürdürüyor. 2011 yılında fırlatılan Tiangong 1, bu istikamette atılan birinci adım olmuştu.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/teknoloji/cinin-uzay-istasyonu-dunyaya-cakildi-6004286

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.