1 Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen, İnsan sıhhati açısından beslenmenin kıymetine dikkati çekerek “Sağlıklı hayat sağlıklı beslenmeyle olur. Sağlıklı beslenmede kullanılan eserler sıhhat bakımından hijyenik, içerik bakımdan sağlıklı olmalı. Yani yalnızca hamur işiyle beslenirsen ne kadar hijyenik bakımdan sağlıklı olsa da sağlıklı beslenmiş olmazsın. Bir istikrarlı beslenme olacak ki sağlıklı beslenmiş olacaksın” dedi.

2 Cevizin, en harika besinlerden biri olduğunu vurgulayan Şen, şöyle konuştu: “Cevizden günde 30 gram yediğiniz devir huzurunuz düzgün olur. Bunu klinik çalışmalarına ve tabiplere nazaran söylüyoruz. Biz sağlıklı besinlerle hoş beslenirsek sağlıklı ve huzurlu oluruz. Ceviz de sağlıklı beslenme içerisinde nokta alan eksiksiz besinlerden bir tanesi. Rastgele bir üretim yaparken ne için yapıyoruz O üretimden elde ettiğimizi yemek için yapıyoruz.

3 Binaenaleyh ceviz yetiştiriciliğinin asıl hedefi sağlıklı beslenmedir. Bir karı kocanın tüketeceği ceviz minimum 50 kilogram. Bir kişinin yılda yiyeceği ceviz 25 kilogramdır. Niçin günde 30 gram tüketilmesi gerektiğini söylüyoruz Cevizi son vakitlerde öne çıkaran asıl özellik Omega-3 yağıdır. Yerkürede bildiğiniz bütün azıklar içerisinde Omega-3 bakımından güçlü üç besin vardır. Biri ceviz, biri keten tohumu, başkası de somon balığıdır.”

4 Şen, cevizin, Orta Asya’nın bir meyve çeşidi olduğuna işaret ederek “Orta Asya’dan dolaşıp Afganistan, İran’dan bize gelir ve sonra bizden bütün yerküreye yayılır. Yerkürede 22 farklı ceviz tipi vardır. Bunlardan yalnızca ekonomik mealde yetiştirilen bizim yetiştirdiğimiz ceviz türüdür” tabirini kullandı.

Kaynak Sözcü

Bu husus Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here