Kaynak ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Borçlanma Umumi Müdüriyeti oluşturuldu. Umumî müdüriyet bünyesinde 110 kişi çalışacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve Cumhurbaşkanlığı teşkilatı hakkında kararnamede değişiklik yapan kararnameyle devletin iç borçlanmasını yürütmekle yetkilendirilen Borçlanma Umum Müdüriyeti, devlet tahvili, Kaynak bonosu ve gayrı iç borçlanma senetleri çıkarma, bunların bedel ve nemalarını belirleme, tefviz, daima satış ve gayrı usullerle satışını yapma vazifelerini yürütecek.

KAMU FİNANSMANI UMUMI MÜDÜRIYETI YÜRÜTÜYORDU

Daha evvelce ilgili hizmetleri Kamu Finansmanı Umumî Müdüriyeti yürütüyordu.

Türkiye Cumhuriyeti ismine memleketler arası varlık piyasalarından tahvil ve gibisi enstrümanlarla borçlu ve garantör sıfatıyla borç almayla görevlendirilen Borçlanma Umumi Müdüriyeti ayrıyeten, ilgili başka bakanlık üniteleriyle işbirliği içinde borçlanma, eser, siyaset, unsur ve stratejilerin belirlenmesine ve borçlanma programları hazırlanmasına ekte bulacak.

Kararnameyle başkaca, Kaynak ve Maliye Bakanlığı bünyesinde bulunan kimi müdürlüklerin hizmet tarifinde da değişiklik yapıldı.

‘ORGANİZASYON DEĞİŞİKLİĞİ’

Reuters’a haber veren bakanlık yetkilisi, ilgili düzenlemenin “bir tertip değişikliği” olduğunu belirterek, mevcutta iki farklı umumî müdüriyette bulunan iç borçlanma ve dış borçlanma yapan ünitelerin birleştirildiğini söyledi.

İlgili düzenleme ile “daha etkin” bir yapının esas alındığını belirten yetkili, ilgili ünitelerin İstanbul’a taşındığını, kredi aşamalandırma kuruluşları ve yatırımcı bağlantılarının de yeni kurulan Borçlanma Umumî Müdürlüğü’nün içine alındığını belirtti.

KISA VADELİ DIŞ BORÇ NE KADAR?

Merkez Bankası datalarına nazaran haziran sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stoku, 2018 yıl sonuna nazaran yüzde 5,0 nispetinde artışla 122,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu devirde, bankalar asıllı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 0,1 orantısında azalarak 57,1 milyar dolar olurken, sair kolların kısa vadeli dış borç stoku yüzde 10,0 nispetinde artarak 59,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

REUTERS-SOZCU.COM.TR

Kaynak Sözcü

Bu husus Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here