1 Her uçağa binildiğinde hostesler girişte yolcuları karşılarken ellerini geriye götürürler. Bunun nedenini hiç merak ettiniz mi? Az çok etrafı gözlemleyen ve uçak seyahatleri konusunda tecrübeli bir kimse iseniz bu hikayesi kesinlikle fark etmişsinizdir. Bu mevzuyu bilmeyen birçok insan hosteslerin bunu bilmeyerek yaptığını ya da yolculara karşı bir hareket olduğunu düşünüyorlar.

2 Ama bu fikir hayli yanlış, hosteslerin bu hareketi yapmalarının aslında nispeten kolay bir nedeni var. Uçakların kalkışı esnasında hostesler gelen yolcuları karşılarken bir yandan da eksik yolcunun olup olmadığını belirlemeleri gerekir.

3 Bunun içinde bir sayaç kullanırlar. Hostesler yolcuları rastgele bir nezaketsizlik yapmamak için ellerini geriye atarak sayaçları yolcuların görmeyeceği halde meblağlar. Bu sayede yolcuları sayan hostesler eksik yolcunun olup olmadığını kolaylıkla belirler.

4 Benzin göstergesindeki ok işaretine bakarak araçtan inmeden otomobilin yakıt depo kapağının ne tarafta olduğunu anlayabilirsiniz. Böylelikle benzin istasyonuna girerken nasıl park edeceğinizi bilirsiniz.

5 Aracınızın aynaları buğulandığında ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? İç ve dış mekan sıcaklığını eşitleyebileceğiniz üzere, bunun çok daha kolay bir yolunu da deneyebilirsiniz. Otomobilinizin aynalarına bir ölçü sabun yahut deterjan sürerek bu dertten kurtulabilirsiniz.

6 Dikiz aynasındaki bu küçük düğmenin ne olduğunu biliyor musunuz? Ekseriyetle pek çok cisim asılan bu küçük yan işlevi aslında çok farklı… Bu delikler aynanızın art tarafındaki göz alma engelleyicisini aktive ediyor. Böylece de gözünüzü rahatsız eden ışık, farklı mekana yansıtılıyor.

7 Kapıları kilitli bir otomobilden kaçmanız gerekirse kafalığı (koltuk başlığı) tarafından çıkarın ve metal çubuklarıyla camı kırın.

8 Dizüstü bilgisayarlarda bulunan bu küçük deliğin ne işe yaradığını biliyor musunuz? Birden fazla kişi bunun değersiz bir ayrıntı olduğunu düşünüyor olabilir. Lakin bu minik delik, bilgisayaranızı korumanızı sağlamak için yapılan bir ayrıntı…

9 Maket bıçaklarının gerisindeki bu yarıkların ne işe yaradığını düşündünüz mü? Bu kesim fark ettiyseniz çıkabilen bir biçimde tasarlanmıştır. Körelen maket bıçağına bu yarık kısmı geçirip sağa sola kaydırdığınızda, kolaylıkla körleşmiş parçayı kırıp atabilirsiniz.

10 İlaç kutularından bazen de ayakkabı kutularından çıkan bu paketleri ne işe yarıyor? Bu nesneler nem alıcıdır. İçlerinde nem alıcı jel bulunur. İlaçların ve ayakkabıların nemsiz kalmalarına yardımcı olur.

11 Klavye ile 10 parmak yazı yazarken F ve J harfleri işaret parmakların durduğu yanlardır. Çıkıntılar sayesinde klavyeye bakmadan hangi harfler üzerinde durduğunuzu bulabilirsiniz.

12 Naylon poşetlerin ortasındaki bu delikler ne işe yarar? Bu meczuplar poşetleri asmak için kullanılır. Böylelikle poşetler asılı oldukları mahalden kolaylıkla alınabilir. Umumide market ve pazarlarda satıcıların bu biçimde kullandıklarını gözlemleyebilirsiniz.

13 Otobüslerde bulunan bu nesne manzarası itibariyle bir ütü masasını andırsa da, bakın aslında ne işe yarıyor. Otobüslerdeki bu kısım sizin yaslanarak rahat yolculuk etmeniz için tasarlanmamıştır. Maksadı tekerlekli sandalyedeki engelli vatandaşların sıkıntısız seyahat edebilmelerini sağlamaktır. Yanlarında bulunan emniyet kemeri ile birlikte, sandalyenin art kısmının sabitlenmesi için kullanılır.

14 Düğmeler bayan gömleklerinde sol tarafta, erkek gömleklerinde ise sağ tarafta bölge alıyor. Evet lakin neden? Aslına bakarsanız, hatun ve erkek gömleklerindeki bu tuhaf farkın sebebi 13. yüzyıla dayanıyor. O vakitler sadece maddi durumu düzgün olan bayanlar gömlek düğmelerini karşılayabiliyordu. Bu güçlü hatunların da giyinmelerine yardımcı olan çalışanları vardı. Bayanlar hizmetçi yardımıyla, erkekler ise yalnız başına giyinirdi.

15 Bayan gömleklerindeki düğmelerin sol tarafta bulunmasının sebebi de aslında hizmetçilerin onları daha rahat ililkleyebilmesiydi. Çoğunluğun sağlak olduğunu düşünerek, düğmeler sol tarafa dikilirdi. Erkekler ise kendi kendilerine giyindikleri için gömleklerindeki düğmeler sağ tarafta nokta alırdı.

Kaynak Sözcü

Bu mevzu Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here